reklama
kategoria: Kraj
19 lipiec 2024

Trzydniowe świętowanie Urodzin Starówki

zdjęcie: Trzydniowe świętowanie Urodzin Starówki / fot. PAP
fot. PAP
Koncertem Molesta Ewenement, potańcówką na Rynku Starego Miasta, wielokulturowym śniadaniem przy Wspólnym Stole, a także spacerami, warsztatami, grami miejskimi, oprowadzaniami i zwiedzaniem pracowni artystycznych Warszawa od piątku do niedzieli będzie świętować Urodziny Starówki.
REKLAMA

Obchody są związane z 71. rocznicą odbudowy Rynku Starego Miasta, wraz z częścią staromiejskich ulic oddanego oficjalnie do użytku 22 lipca 1953 r. To już druga odsłona imprezy.

“Wspólnie z innymi instytucjami staromiejskimi zorganizowaliśmy huczne obchody zeszłorocznych 70. Urodzin Starówki. Oprócz uczczenia tej okrągłej rocznicy, chcieliśmy przede wszystkim zwrócić uwagę mieszkańców na Stare Miasto jako na miejsce nie tylko interesujące dla turystów, ale również ciekawe i z bogatą, różnorodną ofertą kulturalną dla samych warszawiaków” - opowiadała PAP dyrektorka Muzeum Warszawy Karolina Ziębińska.

Jak zaznaczyła, idea takiej formuły Urodzin Starówki narodziła się także z potrzeby wspólnego, aktywnego działania licznych staromiejskich instytucji kultury. “Dzięki temu powstała nasza nieformalna Grupa Starówka, a zaangażowanie jej uczestników przyczyniło się do sukcesu Urodzin. Dlatego postanowiliśmy organizować je jako imprezę cykliczną, dzięki której możemy wszyscy razem spotkać się na Starówce i ciesząc jej świętem oraz licznymi przygotowanymi atrakcjami, spojrzeć też na nią na nowo, dostrzec, ile działa tutaj interesujących instytucji, z których oferty można skorzystać przez cały rok” - powiedziała.

Tegoroczne trzydniowe obchody Urodzin Starówki potrwają od piątku do niedzieli. W tym czasie zaplanowano łącznie blisko 100 różnego typu wydarzeń przygotowanych przez 40 staromiejskich instytucji zaangażowanych w inicjatywę.

W piątek już przed południem będzie można wziąć udział w spacerze edukacyjnym po Zamku Królewskim czy wejść na Wieżę Zegarową. Później na chętnych czeka m.in. gra miejska “Z kamerą na tropie tajemnic Starówki”. Po południu zaplanowano koncert inaugurujący, którego gwiazdą będzie formacja hip-hopowa Molesta Ewenement, zaliczana do prekursorów nurtu ulicznego rapu w Polsce. Wystąpi także Czessband z grupą seniorów Cała Praga Śpiewa. Czessband to stołeczna kapela, której repertuar nawiązuje do melodii z Bałkanów i Węgier oraz warszawskich szlagierów. Później na Rynku Starego Miasta odbędzie się silent disco.

Drugiego dnia zaplanowano m.in. wykład o odbudowie Starówki. Dom Ukraiński zaprasza na lekcję dla dorosłych w języku ukraińskim przybliżającą architekturę, wydarzenia i życiorysy postaci, które “ukształtowały charakter warszawskiego Starego Miasta”. Tego dnia można również skorzystać z oferty oprowadzań lub obejrzeć jedną z licznych wystaw, a także np. wziąć udział w warsztatach i wykonać staromiejskie malunki na bawełnianych torbach czy wziąć udział w fascynującej grze RPG na terenie Starówki. Wieczorem na Rynku Starego Miasta wystąpi Aga Zaryan Quintet w ramach 30. Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu Jazz na Starówce.

Niedzielne świętowanie rozpocznie wielokulturowe śniadanie przy Wspólnym Stole przed Muzeum Warszawy – będzie to latynoski, muzyczno-kulinarny poranek. Wiele atrakcji przygotowano również dla najmłodszych m.in. interaktywne przedstawienie dla dzieci w wieku 4-10 lat “Muzyczne podróże Pchły Szachrajki” w Muzeum Literatury.

Chętni w różnym wieku będą mogli zajrzeć do pracowni artystycznych znajdujących się pod opieką Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków, zwiedzić niedostępne na co dzień podwórka i piwnice, a także posłuchać koncertów lub podczas spaceru ornitologicznego dowiedzieć się jakie gatunki ptaków latają po Starówce. Po południu na Rynku Starego Miasta odbędzie się zaś “Urodzinowy fajf z Janem Emilem Młynarskim”, czyli dansing w stylu polskiego tanga. Ostatnim muzycznym akcentem Urodzin będzie występ słowackiej artystki Julii Masnicovej.

Jak podkreśliła dyrektorka Muzeum Warszawy, które koordynuje współpracę wszystkich instytucji i organizację wydarzenia, Starówka jest miejscem naprawdę wyjątkowym i warto je odwiedzać nie tylko przy okazji tego święta. “Choć bardzo dobrze skomunikowane, względem obecnego centrum miasta może dla niektórych leżeć nieco na uboczu, ale warto je odwiedzać, bo można tu zobaczyć zupełnie inne oblicze Warszawy” - zaakcentowała.

“Ta Starówka bowiem, która po wojnie została podniesiona z zupełnych gruzów i początkowo zdawała się zbyt kolorowa, może nawet piernikowa, dziś zyskała patynę i stała jedynym fragmentem Warszawy charakteryzującym się bardzo gęstą, tradycyjnie zorganizowaną tkanką miejską. W stolicy możemy tego doświadczyć jedynie na Starym i Nowym Mieście, gdzie widoczny jest klimat dawnej Warszawy” - wskazała Ziębińska.

“Dlatego warto tę Starówkę odwiedzać podczas spacerów po mieście, chociażby po pobliskich Bulwarach Wiślanych czy przy wizycie w Parku Fontann, a także bez okazji, trochę po niej myszkować, schodzić z głównych ulic i zaglądać w z pozoru zwyczajne zakamarki. Bo często w jakiejś bramie, za niepozornymi drzwiami kryją się naprawdę fascynujące, czekające na odkrycie przez nas miejsca” - dodała dyrektorka Muzeum Warszawy.

Większość wydarzeń w ramach Urodzin Starówki jest bezpłatna, na niektóre trzeba pobrać wejściówki. Pełen program, interaktywna mapa staromiejskich instytucji oraz informacje o rejestracji na wydarzenia są dostępne na stronie www.grupastarowka.pl. (PAP)

autorka: Anna Kondek-Dyoniziak

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
-1.9°C
wschód słońca: 07:48
zachód słońca: 16:17
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2025-01-19 15:30
miejsce
Kino Teatr Apollo, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 15:30
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 17:00
miejsce
Scena Wspólna, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 18:00
miejsce
Aula UAM, Poznań, ul. Wieniawskiego 1
wstęp biletowany