reklama
kategoria: Kraj
10 listopad 2024

W Gdańsku odsłonięto tablicę poświęconą pamięci Anny Walentynowicz

zdjęcie: W Gdańsku odsłonięto tablicę poświęconą pamięci Anny Walentynowicz / fot. PAP
fot. PAP
Na budynku NSZZ "Solidarność" w Gdańsku odsłonięto tablicę upamiętniającą opozycjonistkę w czasach PRL i działaczkę związku Annę Walentynowicz.
REKLAMA

W uroczystości wzięli udział m.in. prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki, przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda oraz syn Anny Walentynowicz.

Prezes IPN Karol Nawrocki powiedział: "zebraliśmy się w tym miejscu, aby wypełnić obowiązek wobec pamięci historycznej, wobec Polski i polskiego Gdańska odsłaniając tablicę matki naszej współczesnej niepodległości i matki +Solidarności+ Anny Walentynowicz."

"Jesteśmy wszyscy tutaj też, aby jasno zaprotestować przeciwko usuwaniu symboli wolności i niepodległości w Gdańsku, ale także w całej dzisiejszej Polsce. By mocno wykrzyczeć, że ta walka z symbolami pamięci we współczesnej Polsce skończy się klęską rzeczników amnezji, bo mamy Instytut Pamięci Narodowej i mamy NSZZ +Solidarność, którzy nigdy nie pozwolą aby nasi bohaterowie zniknęli z przestrzeni wolnej Polski" - mówił w Gdańsku Nawrocki.

Nawrocki powiedział, że w NSZZ "Solidarność", a później w największym w bloku komunistycznym ruchu społecznym, 54 proc. stanowiły kobiety, a jedną z najważniejszych z nich była właśnie Anna Walentynowicz, a za jej sprawą i w jej obronie Stocznia Gdańska stanęła w sierpniu 1980 r.

Prezes IPN podkreślił, że w drobnym ciele Walentynowicz był wielki duch i chęć służby wartościom przez całe życie.

Anna Walentynowicz urodziła się w 1929 r. we wsi Sienne niedaleko Równego na Wołyniu (obecnie Ukraina), zginęła 10 IV 2010 w katastrofie lotniczej w Smoleńsku (Rosja). Była opozycjonistką w PRL, współzałożycielką Wolnych Związków Zawodowych i działaczką NSZZ "Solidarność".

W sierpniu 1980 r. została zwolniona z pracy na pięć miesięcy przed emeryturą. Żądanie jej przywrócenia stało się 1. postulatem strajku w Stoczni Gdańskiej, który wybuchł w sierpniu 1980 r. W stanie wojennym była internowana, zwolniona z pracy i skazana na więzienie w zawieszeniu. (PAP)

kszy/ dki/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
-0.4°C
wschód słońca: 07:49
zachód słońca: 16:15
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2025-01-19 15:30
miejsce
Kino Teatr Apollo, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 15:30
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 17:00
miejsce
Scena Wspólna, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 18:00
miejsce
Aula UAM, Poznań, ul. Wieniawskiego 1
wstęp biletowany