kategoria: Kraj
7 grudzień 2023

W szpitalu MSWiA odbył się pierwszy w Polsce zabieg biopsji guza mózgu z użyciem mikroskopu konfokalnego

zdjęcie: W szpitalu MSWiA odbył się pierwszy w Polsce zabieg biopsji guza mózgu z użyciem mikroskopu konfokalnego / fot. PAP
fot. PAP
W Państwowym Instytucie Medycznym MSWiA w Warszawie został przeprowadzony pierwszy w Polsce zabieg biopsji guza mózgu z użyciem mikroskopu konfokalnego, który pozwala na ocenę komórek nowotworowych w ciele pacjenta.
REKLAMA

"Dzięki tej metodzie nie musimy wykonywać badania śródoperacyjnego, brać wycinka, następnie mrozić go i oceniać przez patologa, tylko używamy mikroskopu. Skanuje on bezpośrednio tkankę i na żywo widzi odpowiednie komórki" - wyjaśnił zastępca dyrektora CSK MSWiA ds. medycznych dr n. med. Artur Zaczyński.

Na sali operacyjnej obecni byli patolodzy, natomiast podczas przyszłych zabiegów nie będzie takiej konieczności - będą oni wspomagać chirurga poprzez łącze internetowe. "Będą pomagać w decyzji, czy poszerzać zakres resekcji lub żeby wybrać odpowiedni fragment guza, który pozwoli na ustalenie jego charakteru i personalizowane leczenie onkologiczne" - powiedział dr Zaczyński.

Jak podkreślił, nowoczesna metoda poprawia jakość leczenia pacjenta, ponieważ umożliwia spersonalizowanie późniejszej terapii, poprawienie komfortu i jakości życia oraz jego wydłużenie. "Dzięki tej metodzie możemy wykonać radioterapię na bloku operacyjnym - tego nie ma nikt w Polsce" - dodał.

Neurochirurg prowadzący operację, dr Wojciech Górecki wytłumaczył, jakie tkanki pobrano do badania. "Obraliśmy sobie cztery punkty, jeden miał być zdrową tkanką, dwa punkty to zdrowa tkanka połączona z patologią i czwarty punkt czysta patologia. Ewidentnie widzieliśmy różnicę w obrazach z aparatu" - wskazał. Dodał, że obrazy z mikroskopu konfokalnego są zupełnie inne niż te, do jakich przyzwyczajeni są lekarze. "Może to nam bardzo pomóc w przyszłości" - przyznał.

"To ogromne wyzwanie dla nas, neuropatologów zajmujących się diagnostyką nowotworów ośrodkowego układu nerwowego. Musimy się jeszcze dużo nauczyć, bo technika jest nowoczesna i wymagająca" - przyznała neuropatolog prof. Wiesława Grajkowska. "Podczas dzisiejszej operacji zaskoczyło mnie to, ze możemy obserwować ośrodkowy układ nerwowy w zupełnie innym obrazie, którego do tej pory nie znaliśmy. Wycięte kawałki będziemy oceniać i porównamy obrazy widziane na monitorze w zupełnie innym wymiarze z obrazami, do których jesteśmy przyzwyczajeni w rutynowej diagnostyce mikroskopowej" - mówiła.

"Bardzo ważne jest to, że możemy przesyłać na odległość ten zeskanowany obraz. To dla nas bardzo duży postęp, że możemy na odległość oceniać obraz mikroskopowy zmian, które są jednocześnie wycinane i badane" - dodała kierownik centrum patomorfologii MSWiA prof. Anna Nasierowska-Guttmejer.

Po udanej operacji pacjentka wróci do domu i tam zaczeka około 2 tygodni na wyniki, dalszą konsultację onkologiczną i wdrożenie dalszego leczenia. (PAP)

Materiał wideo dostępny na https://wideo.pap.pl/videos/70859/ oraz na PAP.PL https://www.pap.pl/aktualnosci/innowacyjna-operacja-guza-mozgu-z-uzyciem-lasera-nasze-wideo

Autorki: Delfina Al Shehabi, Agnieszka Gorczyca

del/ ag/ mhr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
14.5°C
wschód słońca: 04:29
zachód słońca: 21:16
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2024-06-14 18:00
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-14 18:30
miejsce
Luboński Ośrodek Sportu i...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-14 21:00
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-14 22:00
miejsce
Silent na Wolności, Poznań, plac...
wstęp biletowany