kategoria: Kraj
20 czerwiec 2024

W ubiegłym roku zabezpieczyliśmy 152 g fentanylu

zdjęcie: W ubiegłym roku zabezpieczyliśmy 152 g fentanylu / fot. PAP
fot. PAP
W ubiegłym roku zabezpieczyliśmy 152 gramy fentanylu, a innych narkotyków 21 ton; fentanyl stanowi jedynie ułamek wszystkich środków, które są zakazane w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii - poinformował w czwartek zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Roman Kuster.
REKLAMA

Nadinsp. Roman Kuster uczestniczył we wspólnej konferencji m.in. z szefem MSWiA Tomaszem Siemoniakiem.

Opowiadając na pytanie o szczegóły raportu dotyczącego fentanylu, który minister zdrowia Izabela Leszczyna skierowała do Komendy Głównej Policji, nadinsp. Kuster poinformował, że policja zna mechanizm, w jaki sposób realizowane były recepty na te narkotyki.

"Dwie osoby zatrzymane są tymczasowo aresztowane, jest to nadal sprawa rozwojowa - to znaczy, że będą dalsze realizacje" - powiedział.

Przyznał, że widzi w systemie wydawania e-recept wiele luk. "Za ubiegły rok zabezpieczyliśmy tylko 152 gramy - ale można powiedzieć aż 152 gramy - fentanylu, a innych narkotyków 21 ton. Do końca maja tego roku zabezpieczyliśmy 17,5 tony. Fentanyl to jest tak naprawdę ułamek tego, co do całej skali wielkości środków, które są zakazane w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii" - ocenił.

Jednocześnie zastrzegł, że policja nie bagatelizuje problemu fentanylu i podziękował mediom za nagłośnienie tej sprawy przed okresem wakacyjnym. "To jest sygnał, który powinien trafić do rodziców, opiekunów prawnych i młodych ludzi" - dodał Kuster.

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że w piątek odbyło się spotkanie w tej sprawie. "Spotkaliśmy się z panią minister Leszczyną, był Komendant Główny Policji, byli ludzie, którzy zajmują się przestępczością narkotykową, ustaliliśmy zasady współdziałania. Dzisiaj po 11 też widzimy się z komendantem i minister Leszczyną. To wszystko jest nakierowane na to, żeby MZ, NFZ, policja i MSWiA wydały walkę procederowi, który jest związany z wydawaniem recept na masową skalę, z których lekarstw potem można uzyskać narkotyki" - zaznaczył. Podkreślił, że sprawę uważa za poważną.

Policja podała w sobotę, że od stycznia 2022 r. do połowy kwietnia 2024 r. policjanci zabezpieczyli dokładnie 252,2 g fentanylu i jego pochodnych w Polsce.

W Polsce najczęściej do nielegalnego obrotu fentanylem dochodzi poprzez fałszywe recepty lub kradzież leku, który te substancje zawiera, choć policja wskazuje też na to, że proszek lub tabletka mogą również pochodzić z przemytu.

Przez ostatnie kilkanaście miesięcy policja prowadziła 20 postępowań przygotowawczych związanych z fentanylem, w ich toku ustalono 22 podejrzanych. Policjanci zaznaczyli, że liczba prowadzonych w tych sprawach postępowań stanowią marginalny udział w całości rynku narkotykowego w Polsce. Tylko w 2023 roku policja wszczęła 37 728 postępowań ws. narkotyków.(PAP)

Autorzy: Iwona Żurek, Marcin Chomiuk

iżu/ mchom/ agz/ lm/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
22.9°C
wschód słońca: 04:56
zachód słońca: 21:01
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2024-08-04 18:45
miejsce
Scena na piętrze, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-08-04 20:45
miejsce
Scena na piętrze, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-08-08 20:00
miejsce
BaRock Club, Poznań, ul. Wielka 9
wstęp biletowany
kiedy
2024-08-10 16:00
miejsce
Scena na piętrze, Poznań, ul....
wstęp biletowany