reklama
kategoria: Kraj
14 listopad 2024

Warszawa awansowała o cztery miejsca w Globalnym Rankingu Miast

zdjęcie: Warszawa awansowała o cztery miejsca w Globalnym Rankingu Miast / fot. PAP
fot. PAP
Warszawa awansowała o cztery miejsca w Globalnym Rankingu Miast; znajduje się obecnie na 61 pozycji w zestawieniu uwzględniającym 156 aglomeracji z całego świata - wynika z raportu międzynarodowej firmy doradczej Kearney.
REKLAMA

Polska stolica od ubiegłego roku awansowała o cztery miejsca w rankingu Global Cities Index, który ocenia stopień, w jakim miasta są w stanie przyciągać, utrzymywać i generować globalny przepływ kapitału, ludzi i pomysłów. Warszawa - jak zaznaczyli autorzy raportu przekazanego PAP - znajduje się obecnie na 61 pozycji zestawienia obejmującego 156 miast z całego świata. W pierwszej piątce znalazły się Nowy Jork, Londyn, Paryż, Tokio i Singapur, natomiast za Warszawą uplasowały się m.in. Mineapolis (62), Helsinki (63), Johanesburg (70) czy Phoenix (80).

Eksperci Kearney zbadali kondycję światowych metropolii w dwóch wymiarach. Pierwszy z nich – Global Cities Index (GCI) odzwierciedla aktualną pozycję poszczególnych miast. Drugi, jakim jest Global Cities Outlook (GCO), zwraca uwagę na te ośrodki, których globalne znaczenie będzie rosło w przyszłości. O ile w pierwszym rankingu (GCI) Warszawa w ciągu roku awansowała o cztery miejsca, to drugim (GCO) podskoczyła o 19 miejsc i jest dziś 53 na świecie.

"Mimo że Warszawa poprawiła swoją pozycję w tegorocznym Global Cities Index, to wciąż pozostaje w tyle za miastami regionu, takimi jak Praga (47 miejsce) czy Budapeszt (56 miejsce), który jeszcze rok temu był notowany niżej" - wskazał Krystian Kamyk z warszawskiego biura Kearney, cytowany w informacji na temat raportu.

Ekspert zaznaczył jednak, że jeśli chodzi o potencjał rozwojowy to nasza stolica znajduje się obecnie na podobnym poziomie, jak pozostałe dwa ośrodki. Dodał, że o aktualnym miejscu polskiej stolicy w rankingu zadecydowały nie tylko jej wyniki w badanych kategoriach, ale także olbrzymi skok Budapesztu, którego wzrost był największy wśród wszystkich miast Europy.

"W zestawieniu Global Cities Index stolica Węgier awansowała od ubiegłego roku o 13 pozycji – przede wszystkim ze względu na dynamiczny rozwój w obszarze kapitału ludzkiego. Jeszcze lepszy wynik Budapeszt odnotował w Global Cities Outlook, gdzie jego pozycja poprawiła się aż o 29 miejsc" - powiedział ekspert.

Pozycję miast w rankingu Global Cities Index określają ich wyniki w obszarach, takich jak: działalność biznesowa, kapitał ludzki, wymiana informacji, doświadczenie kulturowe i zaangażowanie polityczne. Najmocniej wpływają na nią jednak możliwości w zakresie rozwoju cyfrowego. Czynnik ten jest źródłem zarówno przewagi konkurencyjnej, jak i zdolności adaptacyjnych miast.

Z kolei w tegorocznym raporcie Global Cities Outlook liderami rankingu zostały: San Francisco, Monachium, Kopenhaga, Luksemburg oraz Seul.

W publikacji zwrócono uwagę, że Global Cities Index oraz Global Cities Outlook skupiają się przede wszystkim na zdolnościach adaptacyjnych metropolii do zmian w obszarze geopolitycznym i gospodarczym, ale także środowiskowym. Zauważono np., że miasta zużywają dziś około 78 proc. światowych zasobów energii i odpowiadają za ponad 60 proc. globalnej emisji gazów cieplarnianych.

Eksperci podkreślili, że myśląc o umacnianiu swojej pozycji na świecie, miasta powinny zmienić perspektywę na bardziej systemową i proaktywną, co będzie możliwe dzięki podejściu regeneracyjnemu. "Oznacza ono skoncentrowanie się na budowaniu zdolności instytucjonalnych i gotowości do holistycznego radzenia sobie z aktualnymi oraz przyszłymi wyzwaniami" - wyjaśniono.

Kearney to działająca od 1926 roku firma konsultingowa. Na rynku polskim specjalizuje się w doradztwie strategicznym dla branż takich jak m.in.: finanse i bankowość, handel i dobra konsumenckie, telekomunikacja, energetyka, przemysł ciężki (chemia i górnictwo) oraz transport i logistyka (lotnictwo i kolejnictwo). (PAP)

ewes/ mmu/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
-0.4°C
wschód słońca: 07:49
zachód słońca: 16:15
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2025-01-19 15:30
miejsce
Kino Teatr Apollo, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 15:30
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 17:00
miejsce
Scena Wspólna, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 18:00
miejsce
Szczęście Drink Bar, Poznań,...
wstęp biletowany