reklama
kategoria: Kraj
10 grudzień 2024

Warszawscy radni zadecydują o zwiększeniu kompetencji stołecznego konserwatora zabytków

zdjęcie: Warszawscy radni zadecydują o zwiększeniu kompetencji stołecznego konserwatora zabytków / fot. PAP
fot. PAP
Podczas najbliższej sesji radni podejmą decyzję o zwiększeniu zakresu obowiązków stołecznego konserwatora zabytków, które zostaną mu przekazane przez wojewódzkiego konserwatora zabytków.
REKLAMA

Uchwała, nad którą pochylą się stołeczni radni dotyczy "wyrażenia zgody na zawarcie przez miasto stołeczne Warszawę porozumienia administracyjnego w sprawie powierzenia miastu stołecznemu Warszawie prowadzenia niektórych spraw z zakresu właściwości Wojewody Mazowieckiego realizowanych przez wojewódzkiego konserwatora zabytków".

Ponadto zgodnie z zapisami porozumienia wojewoda mazowiecki przekaże w 2025 r. Warszawie 300 tys. zł na pokrycie wydatków związanych z realizacją zadań przekazanych porozumieniem. Wysokość środków finansowych na realizację tych zadań w następnych latach, strony będą ustalać corocznie - począwszy od 2026 roku - w drodze aneksu do porozumienia.

Sama uchwała nie przenosi jeszcze kompetencji, a tylko potwierdza chęć porozumienia z wojewodą mazowieckim w tym zakresie, potrzebny będzie jeszcze podpis wojewody mazowieckiego i prezydenta Warszawy.

Stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki wyjaśnił w rozmowie z PAP, że do jego biura powróci wydawanie pozwoleń dla zabytków nieruchomych, archeologii i zieleni dla całego miasta poza obszarem pomników historii czyli Starego i Nowego Miasta, Traktu Królewskiego z przyległościami, wyłączone zostaną urzędy centralne, wojewódzkie i tereny zamknięte. A także pozostałe pomniki historii np. Aleja Szucha, Filtry i Powązki.

Natomiast stołeczny konserwator nadal nie będzie mógł przeprowadzać kontroli, to pozostaje w gestii wojewódzkiego konserwatora zabytków.

"Na początku chciałbym przede wszystkim przyjrzeć się i uporządkować najbardziej kontrowersyjne sprawy, które były prowadzone przez ostatnie kilka lat i które trwają. Plus, co dla mnie kluczowe, przyjąć jak najbardziej spójną i jednolitą politykę na terenie miasta. Na pewno w tej kwestii będziemy współpracować z Wojewódzkim Konserwatorem, który nadal będzie miał w swoim zakresie sporą część miasta. Na szczęście aktualnie ta współpraca układa się bardzo dobrze" - podkreślił Krasucki.

Zaznaczył, że w biurze zostanie praktycznie ten sam skład, dojdzie tylko kilka etatów dla obsługi. "Będziemy musieli też zmienić zakresy stanowiskowe niektórych pracowników, część osób wróci do zadań, które kiedyś wykonywała" - dodał.

W 2017 roku ówczesny wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera (PiS) wypowiedział porozumienie, na podstawie którego Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków realizowało zadania wojewódzkiego konserwatora zabytków w odniesieniu do zabytków na terenie Warszawy.(PAP)

mas/ dki/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
-1.2°C
wschód słońca: 07:48
zachód słońca: 16:17
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2025-01-19 15:30
miejsce
Kino Teatr Apollo, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 15:30
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 17:00
miejsce
Scena Wspólna, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 18:00
miejsce
Aula UAM, Poznań, ul. Wieniawskiego 1
wstęp biletowany