reklama
kategoria: Kraj
15 październik 2024

Wzywamy rząd do współpracy z organizacjami pozarządowymi w zakresie strategii migracyjnej

zdjęcie: Wzywamy rząd do współpracy z organizacjami pozarządowymi w zakresie strategii migracyjnej / fot. PAP
fot. PAP
Wzywamy rząd do współpracy z organizacjami pozarządowymi w zakresie strategii migracyjnej - powiedziała wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat (Lewica) po spotkaniu z przedstawicielami organizacji działających na rzecz praw człowieka. Oceniła, że żaden rząd nie może zawieszać prawa do azylu.
REKLAMA

We wtorek odbyło się spotkanie wicemarszałkini Senatu z Biurem Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców (UNHCR) oraz przedstawicielami organizacji pozarządowych w związku z zapowiedziami premiera Donalda Tuska o planach zawieszenia prawa do azylu. "Prawo do azylu jest podstawową zasadą, która musi zostać zachowana, bo tego wymaga prawo Unii Europejskiej i konwencje, których jesteśmy - jako Polska - stroną" - powiedziała Biejat na konferencji prasowej. Jak dodała, Węgry, który próbowały wprowadzić podobne rozwiązania, zostały ukarane przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości na kwotę 200 mln euro. TSUE orzekł również 1 mln euro dodatkowej kary za każdy dzień zwłoki.

W opinii Biejat, rząd powinien prowadzić politykę, która zapewni bezpieczeństwo oraz stabilny rynek pracy wszystkim: zarówno Polakom, jak i migrantom. "Ja wierzę, że Polskę na to stać, ale pod warunkiem, że premier otworzy się również na pracę z organizacjami pozarządowymi, z organizacjami eksperckimi, które najlepiej wiedzą, jakie rozwiązania działają, a jakie nie" - zaapelowała. W związku z tym wicemarszałkini Senatu wezwała rząd do zorganizowania wysłuchania publicznego oraz opublikowania szczegółów projektu strategii migracyjnej.

"Żaden rząd - bez względu na to, jaką ma większość i jakiej jest opcji - nie ma prawa zawieszać prawa do azylu" - stwierdziła.

Obecna na spotkaniu posłanka Lewicy Daria Gosek-Popiołek nawiązała do słów europosła KO Bartłomieja Sienkiewicza, który w rozmowie z Polsat News nazwał dyrektor polskiego oddziału Amnesty International Annę Błaszczak-Banasiak "osobą odklejoną od rzeczywistości". Stwierdził również, że niebywały jest "poziom manipulacji i fałszu" środowisk ochrony praw człowieka. "Apelujemy z Magdaleną Biejat do pana europosła Sienkiewicza o to, żeby przeprosił prezeskę Amnesty International, nie tylko dlatego, że te słowa były niepotrzebne, ale także dlatego, że jest z formacji, która przez ostatnich 8 lat bardzo często odwoływała się właśnie do pracy organizacji pozarządowych" - podkreśliła, nazywając wypowiedź europosła KO "karygodną".

Ponadto posłanka zwróciła się do Tuska oraz wiceszefa MSWiA Macieja Duszczyka, aby "pokazali, jak w Polsce powinien wyglądać proces legislacyjny uwzględniający stronę społeczną". "My nie mamy krótkiej pamięci, pamiętamy, kto był naszym partnerem przez ostatnie 8 lat. To były organizacje eksperckie, to byli naukowcy i eksperci, to były organizacje pozarządowe, to z ich analiz korzystaliśmy" - wskazała.

"Prawda jest taka, że mamy dużą część adminstracji publicznej nieprzygotowaną do pracy z osobami, które do Polski przyjechały. Urzędnicy ośrodków pomocy społecznej bardzo często nie mają tej kompetencji, nie mają tej wiedzy i o to trzeba zadbać. Mamy skrajnie niedofinansowany urząd do spraw cudzoziemców, o to trzeba zadbać. Mamy źle funkcjonujące ośrodki dla uchodźców, zarówno te otwarte, jak i te zamknięte" - wymieniła Gosek-Popiołek.

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zamieszczono w poniedziałek wieczorem informację o rządowej strategii migracyjnej Polski na lata 2025-2030. Dokument nosi nazwę "Odzyskać kontrolę. Zapewnić bezpieczeństwo. Kompleksowa i odpowiedzialna strategia migracyjna Polski na lata 2025-2030". We wtorek strategią zajmuje się rząd.

W informacji zwrócono uwagę, że "Polska w bardzo krótkim czasie zmieniła swój status z państwa emigracyjnego w imigracyjne". Wskazano, że obecnie w naszym kraju przebywa z zamiarem pobytu długoterminowego ok. 2,5 mln cudzoziemców. Dlatego - jak podkreślono - konieczne jest opracowanie kompleksowego podejścia państwa w tym obszarze.

O strategii migracyjnej Polski poinformował w sobotę premier Donald Tusk. Wiele kontrowersji wywołała zapowiedź szefa rządu, że jednym z jej elementów ma być czasowe terytorialne zawieszenie prawa do azylu. Tusk oświadczył, że rząd nie będzie respektować i wdrażać europejskich pomysłów godzących w bezpieczeństwo Polski - takich jak unijny pakt migracyjny.

Rzeczniczka Komisji Europejskiej Anitta Hipper oświadczyła w poniedziałek, że ważne i konieczne jest, aby Unia Europejska chroniła granice zewnętrzne, w szczególności z Rosją i Białorusią. Jak przypomniała Hipper, oba te kraje, w ciągu ostatnich trzech lat wywierały dużą presję na granice zewnętrzne, zagrażając bezpieczeństwu państw członkowskich UE i całej Unii. Podkreśliła jednocześnie, że kraje członkowskie mają zobowiązania międzynarodowe i unijne, w tym obowiązek zapewnienia dostępu do procedury azylowej. (PAP)

andr/ mrr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
1.1°C
wschód słońca: 07:48
zachód słońca: 16:17
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2025-01-19 17:00
miejsce
Scena Wspólna, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 18:00
miejsce
Aula UAM, Poznań, ul. Wieniawskiego 1
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 18:00
miejsce
Szczęście Drink Bar, Poznań,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 18:30
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany