kategoria: Kraj
24 listopad 2023

Zakończono gaszenie pożaru nielegalnego składowiska chemikaliów w Kędzierzynie-Koźlu

zdjęcie: Zakończono gaszenie pożaru nielegalnego składowiska chemikaliów w Kędzierzynie-Koźlu / fot. PAP
fot. PAP
Strażacy ugasili pożar nielegalnego składowiska chemikaliów, który wybuchł wczoraj w magazynie przy ulicy Chełmońskiego w Kędzierzynie-Koźlu. Jak powiedział PAP dyżurny KW PSP w Opolu, na miejscu nadal pracuje 7 zastępów strażaków.
REKLAMA

Pożar budynku magazynowego w porcie rzecznym w Kędzierzynie-Koźlu zauważono w czwartek przed południem. Jak ustalono, w budynku znajdowało było 400 plastykowych pojemników z różnego rodzaju chemikaliami, w tym półproduktami do produkcji nawozów, które zostały tam porzucone przez zorganizowaną grupę przestępczą działającą w kilku regionach Polski.

Na miejscu przez kilkanaście godzin pracowało 28 zastępów zawodowej i ochotniczej straży pożarnej, w tym specjalistyczne jednostki ratownictwa chemicznego. Nikt nie został ranny, a jak poinformowano po posiedzeniu sztabu kryzysowego, nie było zagrożenia dla życia i zdrowia mieszkańców miasta oraz okolicznych miejscowości. Silny wiatr znosił dym nad tereny niezabudowane. Przez cały czas służby WIOŚ z Opola monitorowały jakość powietrza.

Jak powiedział PAP oficer dyżurny KW Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, pożar został ugaszony, jednak na miejscu nadal pracują strażacy.

"Jest to już tylko dozorowanie pogorzeliska. Nie mam informacji o nowych ogniskach pożaru, ale nie wiadomo, czy pod warstwą ugaszoną, coś jeszcze się tli, więc na wszelki wypadek na miejscu w tej chwili jest siedem zastępów straży, które w razie potrzeby mogą natychmiast interweniować" - powiedział oficer KW PSP.

Składowisko w Kędzierzynie-Koźlu jest jednym z około 30 punktów, w których zorganizowana grupa przestępcza urządziła nielegalne składy niebezpiecznych odpadów. Według ustaleń prokuratury w Katowicach, która prowadzi w tej sprawie wielowątkowe śledztwo, większość z nich znajduje się w województwie mazowieckim, śląskim i opolskim. Zarzuty przedstawiono już około 70 osobom, w tym uważanemu za szefa grupy Jackowi B.

W piątek konferencję prasową na temat pożaru składowiska w Kędzierzynie-Koźlu zapowiedzieli posłowie Witold Zembaczyński (KO), Izabela Bodnar (Polska 2050) i Adam Gomoła (Polska 2050). (PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/ mark/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
16.5°C
wschód słońca: 04:29
zachód słońca: 21:16
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2024-06-14 18:00
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-14 18:30
miejsce
Luboński Ośrodek Sportu i...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-14 21:00
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-14 22:00
miejsce
Silent na Wolności, Poznań, plac...
wstęp biletowany