kategoria: Kraj
1 grudzień 2023

Zdecydowaliśmy o zwiększeniu finansowania programu "Bezpieczny kredyt 2 proc."

zdjęcie: Zdecydowaliśmy o zwiększeniu finansowania programu
fot. PAP
Zdecydowaliśmy się o zwiększeniu finansowania projektu "Bezpieczny kredyt 2 proc." - poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że mieszkanie powinno być takim towarem, na który stać każdego Polaka, który uczciwie pracuje.
REKLAMA

Premier na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu mówił, że "Bezpieczny kredyt 2 proc., "to kredyt, który zasadniczo zwiększa dostępność dla wielu polskich rodzin". "Cieszy się to takim powodzeniem, że zdecydowaliśmy się o zwiększeniu finansowania całego projektu" - powiedział Morawiecki.

Jak mówił szef rządu, mieszkanie, dostępność mieszkania, to jedna z fundamentalnych wartości, które przyświecają działaniom rządu. "Chcemy, żeby mieszkanie było takim towarem, na który każdego Polaka, który uczciwie pracuje, (...) stać" - powiedział. Jak ocenił, "Bezpieczny kredyt 2 proc." jest "wielkim sukcesem", "popyt jest absolutnie ogromny".

Premier przypomniał, że projekt jest dostępny dla wszystkich tych par, które nie ukończyły 45. roku życia.

"Staramy się, aby ta popularność tego produktu mogła spotkać się z jego podażą w przyszłym roku. I stąd decyzje, które podjęliśmy na Radzie Ministrów dotyczące właśnie tego, aby ten kredyt, który stał się spełnieniem marzeń dla wielu polskich rodzin był rozszerzony z punktu widzenia dostępności" - powiedział.

Jak mówił premier, rząd interesuje "perspektywa ludzi". "Zwracam uwagę na ten aspekt, ponieważ z perspektywy obywateli – kredyt powinien być tani i bezpieczny" - podkreślił Morawiecki.

W piątek rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, w ramach którego proponuje się podwyższenie kwot maksymalnych limitów wydatków budżetu państwa na program z programu "Bezpieczny kredyt 2 proc."

Z opublikowanego w piątek projektu w Wykazie prac legislacyjnych i programowych RM, wynika, że zapewnienie utrzymania w 2024 r. porównywalnych rozmiarów akcji kredytowej w stosunku „do 30-40 tys. kredytów rocznie, jakie będą mogły zostać udzielone w latach 2025-2027” wymaga zwiększenia maksymalnych limitów wydatków budżetu państwa przekazywanych do Rządowego Funduszu Mieszkaniowego z przeznaczeniem na dopłaty do rat bezpiecznych kredytów 2 proc.

„Proponuje się podwyższenie kwot maksymalnych limitów wydatków budżetu państwa w stopniu dającym możliwość przyjęcia w ustawach budżetowych takich kwot zasilenia Rządowego Funduszu Mieszkaniowego, który dawał będzie możliwość udzielenia w latach 2023-24 łącznie ok. 75 tys. bezpiecznych kredytów 2 proc., przy założeniu, że średnia kwota kredytu udzielanego każdym z lat realizacji programu wynosi 400 tys. zł” – stwierdzono w informacji.

Za projekt odpowiada resort rozwoju i technologii. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
14.5°C
wschód słońca: 04:29
zachód słońca: 21:16
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2024-06-14 18:00
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-14 18:30
miejsce
Luboński Ośrodek Sportu i...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-14 21:00
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-14 22:00
miejsce
Silent na Wolności, Poznań, plac...
wstęp biletowany