reklama
kategoria: Kraj
23 kwiecień 2013

Zmagali się z egzaminem gimnazjalnym

zdjęcie: Zmagali się z egzaminem gimnazjalnym / fot. Egzamin gimnazjalny jest obowiązkowy, a jego wyniki współdecydują o przyjęciu ucznia do wybranej szkoły ponadgimnazjalnej (zdj. Fotolia - © Hannes Eichinger)
fot. Egzamin gimnazjalny jest obowiązkowy, a jego wyniki współdecydują o przyjęciu ucznia do wybranej szkoły ponadgimnazjalnej (zdj. Fotolia - © Hannes Eichinger)
Ponad 396 tys. uczniów klas III gimnazjów przystąpiło do pierwszej części egzaminu gimnazjalnego 2013 – testu z części humanistycznej. Wyniki, które uzyskają, zadecydują o przyjęciu do wybranej szkoły ponadgimnazjalnej.
REKLAMA

W tym roku już po raz drugi egzamin gimnazjalny przeprowadzany jest według nowych zasad. Zgodnie z nimi uczniowie w sumie zmagają się aż z 5 lub 6 testami i są egzaminowani przez 3 dni.

 

Pierwszego dnia (wtorek) sprawdzana jest wiedza z części humanistycznej. Najpierw uczniowie w ciągu 60 minut (bądź 80 min w przypadku uczniów z dysleksją) rozwiążą test z historii i wiedzy o społeczeństwie. Później wszystkich czeka godzinna przerwa, a tuż po niej arkusz z języka polskiego, na który przewidziano 135 min dla dyslektyków i 90 min dla pozostałych.

 

Z kolei w środę uczniowie zweryfikują swoją wiedzę matematyczno-przyrodniczą. Już o godzinie 9:00 zaczną rozwiązywać test z biologii, chemii, fizyki i geografii. Na napisanie będą mieli 60 min (dyslektycy – 80 min), potem tak jak w dniu poprzednim zaplanowano dla nich godzinną przerwę, a tuż po niej - test z matematyki. Ta część egzaminu potrwa 90 min, jedynie dyslektycy będą mogli liczyć i główkować nieco dłużej, bo 135 min.

 

W czwartek, tj. ostatniego dnia egzaminu odbędą się natomiast testy ze znajomości języków obcych. Gimnazjaliści mają możliwość zdawania tej części (podobnie jak na maturze) na dwóch różnych poziomach, tj. podstawowym i rozszerzonym. Co ciekawe, do egzaminu na poziomie podstawowym ma obowiązek przystąpić każdy gimnazjalista, z kolei część egzaminu na poziomie rozszerzonym jest obowiązkowa tylko dla uczniów kontynuujących naukę języka obcego rozpoczętą w szkole podstawowej. Pozostali uczniowie mogą do niej przystąpić, ale nie jest to ich obowiązkiem.

 

Warto dodać, że egzamin gimnazjalny jest warunkiem ukończenia szkoły, a jego wyniki zostaną ogłoszone w czerwcu. To, ile punktów dany uczeń zdobędzie, będzie miało wpływ na jego dalszą edukację – wyniki współdecydują bowiem o tym, czy zostanie przyjęty do wybranej przez siebie szkoły ponadgimnazjalnej.

 

Życzymy powodzenia!

 

PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Poznań
5.8°C
wschód słońca: 07:47
zachód słońca: 16:19
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2025-01-20 17:30
miejsce
Teatr Wielki, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-20 19:00
miejsce
Teatr Wielki, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-20 19:00
miejsce
Aula UAM, Poznań, ul. Wieniawskiego 1
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-20 19:00
miejsce
Tama, Poznań, Niezłomnych 2
wstęp biletowany