Biblioteka Raczyńskich świętuje 195. rocznicę otwarcia
Otwarta 5 maja 1829 roku Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu jest - jak podkreślono na stronie placówki - najstarszą z istniejących bibliotek publicznych w Polsce. Została ufundowana w 1829 r. przez Edwarda Raczyńskiego, który w statucie określił jej publiczny charakter: „Przeznaczeniem Biblioteki Raczyńskich jest aby w czytelni, która w tejże będzie urządzoną, każdy bez różnicy osób w dniach i godzinach oznaczonych miał prawo z niej korzystać”.
W związku z przypadającą 195. rocznicą otwarcia biblioteki, specjalne wydarzenia odbywać się będą przez cały miesiąc.
W ramach „urodzinowego maja” Biblioteka Raczyńskich będzie gościć pisarzy, tłumaczy, podróżników. Zaplanowano m.in. spotkanie z Magdaleną Witkiewicz, autorką bestsellerowych powieści obyczajowych. 13 maja odbędzie się z kolei wręczenie Nagród im. Józefa Łukaszewicza za najlepsze książki o Poznaniu.
Wśród zaplanowanych wydarzeń jest też spotkanie z tłumaczami i warsztaty związane z twórczością francuskiego pisarza i eksperymentatora Georgesa Pereca, spotkanie z Katarzyną Kamińską i Joanną Gacą-Wyczółkowską o książce dla dzieci „Poznaj Poznań”, spotkanie z podróżnikiem Wojciechem Ganczarkiem, a także spotkanie z Tanyą Valko, autorką „Arabskich opowieści”.
Specjalny program Biblioteka Raczyńskich przygotowała także w związku z przypadającym 8 maja Dniem Bibliotek i Bibliotekarzy, a także na tegoroczną Noc Muzeów, którą można będzie spędzić z Iłłakowiczówną, Sienkiewiczem czy Kraszewskim.
Pod koniec maja zaplanowano natomiast specjalny seans w ramach cyklu „W małym kinie u Raczyńskich”. Seansowi będzie towarzyszyć muzyka na żywo, na fortepianie zagra Dmitry Taranovich.
Biblioteka Raczyńskich została ufundowana w 1829 roku przez hrabiego Edwarda Raczyńskiego. Front wzniesionego w centrum Poznania gmachu wzorowany był na wschodniej fasadzie paryskiego Luwru. Początkowo księgozbiór stanowiły zbiory rodzinne, następnie wzbogaciły go cenne rękopisy, stare druki i obiekty kartograficzne, m.in. z kolekcji Juliana Ursyna Niemcewicza. Zaborcy pruscy dążyli do germanizacji instytucji, ale dzięki polskim zbiorom i polskiemu personelowi biblioteka przez cały XIX w. była ostoją polskiej kultury.
Obecnie Biblioteka Raczyńskich to zabytkowy gmach przy placu Wolności, sąsiadujący z nim nowy gmach, a także filie rozmieszczone we wszystkich dzielnicach miasta oraz muzea: Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza, Mieszkanie-Pracownia Kazimiery Iłłakowiczówny, Pracownia-Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego i Ośrodek Dokumentacji Wielkopolskiego Środowiska Literackiego. Od maja 2022 r. Biblioteka oferuje także wypożyczanie książek za pośrednictwem 11 książkomatów uzupełniających ofertę udostępniania zbiorów w rejonach pozbawionych filii bibliotecznych.(PAP)
autor: Anna Jowsa
ajw/ bar/