Dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu Tomasz Łęcki odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski
Dekoracji dokonał sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Dera wraz z wojewodą wielkopolskim Michałem Zielińskim.
Tomasz Łęcki został uhonorowany za wybitne zasługi w popularyzowaniu polskiej historii, kultury i tradycji oraz za działalność społeczną. Jak podkreślono, Łęcki jest osobą szczególnie zasłużoną dla upamiętniania historii narodu polskiego w latach 1917-1990 oraz wspierającą działalność edukacyjną, naukową i badawczą Instytutu Pamięci Narodowej.
W latach 1998-2014 pełnił funkcję burmistrza Murowanej Gośliny. Był wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski. Był członkiem i założycielem władz krajowych Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. W 2019 r. objął funkcję dyrektora Muzeum Narodowego w Poznaniu, wcześniej był dyrektorem Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.
Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju przedsiębiorczości, za działalność na rzecz upamiętniania prawdy o zbrodni katyńskiej uhonorowany został Wojciech Bogajewski - prezes Stowarzyszenia Katyń, fundator tablic i obrazów pamięci w kościele pw. Jana Kantego w Poznaniu, a także redaktor i organizator wystaw i prelekcji dla młodzieży na temat powstania wielkopolskiego oraz ludobójstwa w Katyniu.
Takie samo odznaczenie za wybitne zasługi w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej otrzymał Tadeusz Kieliszewski, były poznański radny, wieloletni wiceprezes zarządu Akcji Katolickiej Archidiecezji Poznańskiej. Kieliszewski pełnił funkcję przewodniczącego Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Archidiecezji Poznańskiej. Jest również współzałożycielem Społecznego Stowarzyszenia Odbudowy Pomnika Wdzięczności w Poznaniu.
Za wybitne zasługi w popularyzowaniu polskiej kultury i sztuki, za działalność społeczną i publicystyczną odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski został prezes Radia Poznań Maciej Mazurek - dziennikarz, publicysta, krytyk sztuki, poeta, malarz, autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych, członek Rady Programowej Kongresu Polska Wielki Projekt oraz Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu.
Odznaczenie z rąk ministra Dery odebrał także Wojciech Wybranowski. Uhonorowano go za wybitne zasługi w upowszechnianiu wiedzy o historii Polski, za pracę dziennikarską i publicystyczną.
Do niedawna Wybranowski był redaktorem naczelnym Głosu Wielkopolskiego, wcześniej pracował w Naszym Dzienniku, Rzeczypospolitej, Uważam Rze, Do Rzeczy. Jak podkreślono Wojciech Wybranowski w swojej pracy ujawniał i piętnował szereg nieprawidłowości w działaniach administracji rządowej i samorządowej. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ aszw/