9 styczeń 2022

Już 5 tys. osób odwiedziło wystawę "Vilhelm Hammershoi. Światło i cisza" w Poznaniu

fot. PAP
Już 5 tys. osób odwiedziło wystawę "Vilhelm Hammershoi. Światło i cisza", którą od listopada prezentuje Muzeum Narodowym w Poznaniu (MNP). To pierwsza w Polsce i w Europie Środkowej monograficzna wystawa dzieł duńskiego artysty.
REKLAMA

Vilhelm Hammershoi (1864-1916) malował nastrojowe krajobrazy, charakterystyczne wnętrza, realistyczne portrety, miejskie pejzaże.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka MNP Aleksandra Sobocińska, ekspozycja cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. "Co ciekawe, wiele emocji wzbudza również wystawa w świcie wirtualnym. Ze spaceru wirtualnego korzystają zarówno ci, którzy z różnych względów nie mogą przyjść do muzeum, jak i ci, którzy wystawę chcą sobie przypomnieć. Bardzo docenionym narzędziem jest specjalnie przygotowana aplikacja na urządzenia mobilne, będąca audioprzewodnikiem po wystawie. Warto ją ściągnąć przed przyjściem do muzeum" – powiedziała.

Prezentowana w Poznaniu wystawa prezentuje znane obrazy duńskiego mistrza, jak również rzadko eksponowane rysunki, akwarele i fotografie. Są wśród nich dzieła ze wszystkich okresów twórczej aktywności – od lat studiów na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Kopenhadze, po ostatnie lata życia. Na ekspozycji zgromadzono ok. 50 obiektów: obrazy olejne, rysunki, akwarele, fotografie, ukazujące zarówno kluczowe motywy twórczości duńskiego artysty: charakterystyczne wnętrza, puste lub z postacią kobiety, krajobrazy, miejskie pejzaże, portrety oraz akty.

Wystawa powstała we współpracy ze Statens Museum for Kunst w Kopenhadze, skąd wypożyczone zostały jedne z najważniejszych i najsłynniejszych dzieł duńskiego mistrza. Prace pochodzą także z innych muzeów i instytucji sztuki, m.in. z Hirschsprung Collection w Kopenhadze, Musée d'Orsay w Paryżu, Nasjonalmuseet w Oslo czy Alte Nationalgalerie w Berlinie.

Kolekcję dzieł Hammershoia można oglądać w stolicy Wielkopolski do 23 stycznia. Jak zapewniła Sobocińska, ostatnie tygodnie wystawy będą nasycone ciekawymi spotkaniami towarzyszącym. W niedzielę zaplanowano wykład Michała Błaszczyńskiego z Muzeum Sztuk Użytkowych "Meble – bez nich nie ma wnętrz" z pokazem mebli z obrazów Hammershoia.

Zaplanowano też spacery po wystawie; 23 stycznia finisażowe oprowadzanie poprowadzi kuratorka wystawy Martyna Łukasiewicz.

Aleksandra Sobocińska poinformowała, że katalog wystawy sprzedał się "jak ciepłe bułki"; muzeum zdecydowało o jego dodruku. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ amac/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
wielkopolskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2022-03-21 17:30
miejsce
Teatr Muzyczny w Poznaniu, Poznań,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-03-21 20:00
miejsce
Teatr Muzyczny w Poznaniu, Poznań,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-03-25 19:00
miejsce
Klub u Bazyla, Poznań, Norwida 18A
wstęp biletowany
kiedy
2022-03-26 16:00
miejsce
Aula UAM, Poznań, ul. Wieniawskiego 1
wstęp biletowany