reklama
kategoria: Kultura / Sztuka
16 listopad 2024

Muzeum w Tykocinie będzie przybliżać zabytki religii i kultury żydowskiej

zdjęcie: Muzeum w Tykocinie będzie przybliżać zabytki religii i kultury żydowskiej / v17672904
v17672904
Muzeum w Tykocinie, które znajduje się w zabytkowej synagodze, chce przybliżać zwiedzającym religię i kulturę żydowską poprzez opowieści o poszczególnych zabytkach. W ramach nowego cyklu będzie można dowiedzieć się więcej m.in. o ważnych elementach synagogi czy przedmiotach związanych ze świętami.
REKLAMA

Muzeum w Tykocinie to oddział Muzeum Podlaskiego - mieści się w zabytkowej synagodze z 1642 r., która jest jednym z nielicznych w Polsce zachowanych tego typu obiektów. Słynie z murowanej kazalnicy (bimy) z późnorenesansową sztukaterią i malowidłami. W zbiorach muzeum znajduje się kilkaset pamiątek po Żydach z całego kraju.

W sobotę muzeum rozpoczyna swój nowy cykl "Zabytki jako świadkowie historii". "Chodzi o to, by zabytki, które mamy związane z wyznawcami judaizmu, a które podczas oprowadzań omawiane są w sposób powierzchowny, przybliżyć i przeanalizować je szczegółowo. To sposób, by zrozumieć, jaką rolę pełniły te rzeczy w przeszłości, ale pokazać też, że są ważne dla współczesnych pokoleń" - powiedziała PAP Maria Komorowska, która prowadzi ten cykl.

Jako pierwszy omawiany będzie Aron ha-kodesz, zwany też szafą ołtarzową. Jak wyjaśniła Komorowska, to centralny element w synagodze, w którym przechowywane są zwoje Tory - najważniejszej księgi judaizmu. "Aron ha-kodesz jest świadectwem dawnej sztuki sakralnej, zachwyca zarówno swoim pięknem, jak i głęboką symboliką religijną. Warto docenić ten skarb kultury, który odgrywał fundamentalną rolę w życiu społeczności żydowskich" - dodała.

Podczas kolejnych spotkań, które będą odbywać się co miesiąc, będzie można dowiedzieć się m.in. o znaczeniu elementów, którymi ozdabiano Torę podczas przenoszenia, czy też zabytkach związanych z poszczególnymi świętami żydowskimi jak np. o specjalnym talerzu na Święto Pesach.

Gmina żydowska istniała w Tykocinie od 1522 roku. Synagoga przestała pełnić funkcję świątyni w sierpniu 1941 roku, gdy w pobliskim Lesie Łopuchowskim Niemcy rozstrzelali blisko 2,5 tys. miejscowych Żydów. Do tego czasu obok Polaków mieszkało tam osiemnaście pokoleń Żydów.

Obecnie Tykocin to miejsce licznych wycieczek Żydów z całego świata, którzy odwiedzają odrestaurowaną synagogę.(PAP)

swi/ aba/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
-0.4°C
wschód słońca: 07:49
zachód słońca: 16:15
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2025-01-19 15:30
miejsce
Kino Teatr Apollo, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 15:30
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 17:00
miejsce
Scena Wspólna, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 18:00
miejsce
Szczęście Drink Bar, Poznań,...
wstęp biletowany