reklama
kategoria: Kultura / Sztuka
14 listopad 2024

Pamiątka po rodzinie Ulmów trafiła do MIIWŚ

zdjęcie: Pamiątka po rodzinie Ulmów trafiła do MIIWŚ / v44599493
v44599493
Książka z odręcznym podpisem Józefa Ulmy trafiła do Muzeum II Wojny Światowej. Wcześniej pamiątka po rodzinie zamordowanej przez Niemców za ukrywanie Żydów w czasie II wojny światowej została podarowana przez bratanka Józefa Ulmy Instytutowi Pileckiego.
REKLAMA

W czwartek w Muzeum II Wojny Światowej w ramach cyklu "Wejście w historię" zaprezentowano książkę "Wykłady z Towaroznawstwa" z biblioteki Józefa Ulmy z Markowej koło Rzeszowa i jego odręcznym podpisem.

Książka została przekazana przez bratanka Józefa Ulmy Instytutowi Pileckiego, który zdecydował się ją wypożyczyć na pięć lat gdańskiemu muzeum.

Zastępca dyrektora Instytutu Pileckiego dr Wojciech Kozłowski w rozmowie z PAP podkreślił, że przekazanie pamiątki po rodzinie Ulmów Muzeum II Wojny Światowej jest efektem współpracy i rozmowy między instytucjami. "Muzeum poprosiło o ten konkretny artefakt, uznaliśmy, że będzie to korzystne dla Instytutu i muzeum. Zależały nam na tym, żeby książka była prezentowana szerokiej publiczności, także międzynarodowej. Chcemy, żeby historia rodziny Ulmów była opowiedziana nie tylko merytorycznie, ale także żeby miała wsparcie w rekwizycie" - powiedział.

Jerzy Ulma, bratanek Józefa Ulmy w liście skierowanym do muzeum i odczytanym w trakcie prezentacji książki napisał, że umieszczenie pamiątki po jego krewnym w Muzeum II Wojny Światowej jest dla niego "ogromnym zaszczytem". "Wspólne działanie Instytutu Pileckiego i Muzeum przyczyniają się do podtrzymania pamięci o naszych bohaterach" - zaznaczył.

W liście podziękował obu instytucjom za zaangażowanie w kultywowanie pamięci o ludziach, którzy nie bali się stawić czoła złu i walczyli o dobro drugiego człowieka. "Jestem przekonany, że dzięki państwa wysiłkom, historia rodziny Ulmów oraz innych bohaterów zostanie opowiedziana i upamiętniona" - napisał.

Dr Wojciech Kozłowski podkreślił, że książka ma ponad 100 lat i jest w bardzo dobrym stanie. "Można ją spokojnie czytać, oczywiście z pewną ostrożnością" - stwierdził.

Książkę zaprezentowano zwiedzającym w osobnej gablocie przed wejściem na wystawę główną MIIWŚ. Tom będzie eksponowany przez najbliższy miesiąc, później zostanie włączony do wystawy głównej.

"Zostanie on umieszczony w części wystawy poświęconej oddolnej pomocy Polaków dla ukrywających się Żydów, tam gdzie od chwili otwarcia muzeum znajduje się przedmiot upamiętniający ukrywanie Żydów przez inną polską rodzinę – państwa Joniuków" - powiedział kierownik Działu Naukowego MIIWŚ dr Jan Szkudliński.

Józef Ulma znany był w swojej rodzinnej wsi z wielu pasji, a także wprowadzania nowinek i usprawnień do życia codziennego. Oprócz prowadzenia biblioteki, zajmował się m.in. fotografią, hodowlą jedwabników i propagowaniem sadownictwa. Działał też w Związku Młodzieży Wiejskiej RP "Wici".

Józef i Wiktoria Ulmowie i ich siedmioro dzieci zostali zamordowani przez Niemców 24 marca 1944 r. Niemcy zgładzili też Żydów ukrywanych przez Ulmów. W masakrze zginęło wówczas 16 osób. W 1995 r. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali pośmiertnie uhonorowani przez izraelski Instytut Jad Waszem tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Beatyfikacja całej rodziny odbyła się 10 września 2023 r. w Markowej.

Przekazanie książki odbyło się podczas rozpoczynającego się Forum Partnerów Programu "Zawołani po imieniu" – zorganizowanego przez Instytut Pileckiego w przestrzeniach MIIWŚ w Gdańsku, które odbywa się pod hasłem "Odpowiedzialni za pamięć". "Zawołani po imieniu" to Polacy, którzy podczas okupacji niemieckiej zostali zamordowani przez Niemców za pomoc Żydom, zagrożonym śmiercią w czasie II wojny światowej. Ich historie przywraca Instytut Pileckiego poprzez program, który łączy badania naukowe, edukację historyczną i działania w obszarze kultury pamięci. Szeroka kampania informacyjna służy wprowadzeniu losów „Zawołanych po imieniu” do pamięci zbiorowej w Polsce i na świecie.

Z kolei "Wejście w historię", to cykliczna akcja MIIWŚ w ramach której prezentowane są eksponaty związane z aktualnymi rocznicami, wydarzeniami wojennymi lub zagadnieniami okresu wojny i okupacji. Ideą cyklu jest przede wszystkim pokazanie eksponatów na co dzień nieprezentowanych w przestrzeni muzeum, a związanych z interesującym zdarzeniami i osobistymi historiami. (PAP)

pm/ amac/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
-0.4°C
wschód słońca: 07:49
zachód słońca: 16:15
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2025-01-19 15:30
miejsce
Kino Teatr Apollo, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 15:30
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 17:00
miejsce
Scena Wspólna, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 18:00
miejsce
Szczęście Drink Bar, Poznań,...
wstęp biletowany