Plac budowy nowej siedziby Teatru Muzycznego przekazany wykonawcy
Obecnie Teatr Muzyczny funkcjonuje w dawnym gmachu Domu Żołnierza, który w czasie wojny był siedzibą gestapo. Znajduje się tam mała sala na ponad 370 miejsc; warunki lokalowe utrudniają pracę artystom, uniemożliwiają też realizację wielu przedsięwzięć. Nowa siedziba ma być pierwszym w powojennej historii stolicy Wielkopolski teatrem wybudowanym od podstaw. Władze miasta szacują, że będzie przyciągać do centrum ok. 300 tysięcy widzów rocznie.
Mariusz Niewiadomski, prezes firmy Dekpol Budownictwo, która wygrała przetarg na budowę siedziby teatru, wskazał w czasie sobotniego przekazania terenu inwestycji, że w najbliższym czasie wykonawca przeprowadzi na miejscu niezbędne pomiary akustyczne i wibroakustyczne. Nowy teatr ma powstać w ścisłym centrum miasta, przy torach kolejowych i w sąsiedztwie ronda Kaponiera, jednego z głównych skrzyżowań w Poznaniu.
"Rok 2025 przebiegnie na wykonywaniu prac projektowych i prac przygotowawczych. Komplet dokumentacji budowy planujemy przygotować do września przyszłego roku. W 2027 r., w drugiej jego połowie, powinniśmy osiągnąć stan surowy otwarty. Na kwiecień 2028 r. planujemy mieć stan surowy zamknięty. Jednocześnie będziemy prowadzić wszystkie roboty montażowe i wyposażeniowe po to, żeby w drugiej połowie 2028 r. móc przystąpić do przeprowadzenia odbiorów technicznych" - opisał.
Zgodnie z rozstrzygniętym w marcu tego roku przetargiem, w ramach zamówienia podstawowego ma powstać 13-kondygnacyjny budynek, z dwoma piętrami podziemnymi wraz z infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem przyległego terenu. Nowy teatr ma mieć prawie 1,2 tys. miejsc dla widzów. Podstawowe zamówienie ma kosztować około 400 mln zł.
W ramach opcji ujęto wyposażenie obiektu m.in. w mechanikę sceny, oświetlenie sceniczne czy umeblowanie oraz zaprojektowanie i wykonanie parku wody i muzyki. Prezes Niewiadomski w rozmowie z PAP ocenił, że drugi etap może zwiększyć koszt inwestycji do około 500 mln zł.
Dopytywany zapewnił, że dość głośne otoczenie inwestycji - w tym m.in. bliskość stacji kolejowej - nie będzie przeszkadzać w użytkowaniu budynku. "Są dostępne rozwiązania techniczne, które zastosujemy, które zapewnią komfort akustyczny" - podkreślił. Wyjaśnił przy tym, że na podstawie planowanych badań akustycznych i wibroaktustycznych, wykonawca dobierze odpowiednie izolatory i rodzaj konstrukcji budynku. Zapewnił przy tym, że jest to ujęte w cenie zamówienia podstawowego.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska w swoim sobotnim wystąpieniu wyraziła zadowolenie z rozpoczęcia inwestycji. "Jest to chyba największa inwestycja w infrastrukturę kulturalną od kilkudziesięciu lat z naszej strony tutaj w Poznaniu" - oceniła.
Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak w swoim przemówieniu podkreślił determinację dyrektora Teatru Muzycznego w Poznaniu Przemysława Kieliszewskiego, w jego staraniach o budowę nowej siedziby placówki.
Dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu Przemysław Kieliszewski określił sobotnie przekazanie terenu wykonawcy jako "kolejny krok milowy" na drodze do budowy nowej siedziby. Dodał przy tym, że poznański teatr muzyczny jest niejako "równolatkiem" Poznańskiego Czerwca '56.
"Na fali odwilży w 1956 r., w maju powstaje zespół, który wywodzi się z opery poznańskiej, zespół operetki, który zaczyna działać osobno, staje się operetką państwową. W 1971 r. przekształcono go w Teatr Muzyczny. Jesteśmy cały czas w miejscu zastępczym, w Domu Żołnierza, gdzie znajdowała się siedziba gestapo przez sześć lat II wojny światowej. Mimo to tworzymy tam rzeczy cudowne, mamy cudowny zespół" - mówił.
Dyrektor podkreślił, że nowy teatr będzie sąsiadował z rektoratem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Akademią Muzyczną.
"Ta bliskość Akademii Muzycznej jest nie tylko inspiracją, ale i pewnym zobowiązaniem do współpracy. Studenci uczelni, którzy dzisiaj studiują tutaj musical będą występować na deskach naszego teatru. Będą grali tu muzycy, będzie studio nagrań, w którym będziemy mogli współpracować" - zapewnił.
Dodał, że według planów, na terenie za przyszłym teatrem może powstać "park wody i muzyki". Kieliszewski wyraził nadzieję, że placówka stanie się "nową ikoną Poznania" i dopełni projekt rewitalizacji centrum miasta.
Zakończenie inwestycji i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie nowego teatru planowane jest na grudzień 2028 r.(PAP)
szk/ jann/
