31 styczeń 2023

Po raz kolejny skradziono czapkę i szalik z pomnika Bohdana Smolenia

zdjęcie: Po raz kolejny skradziono czapkę i szalik z pomnika Bohdana Smolenia / fot. PAP
fot. PAP
Nieznany sprawca lub sprawcy ukradli czapkę i szalik okrywające poznański pomnik satyryka Bohdana Smolenia. W lutym ubiegłego roku doszło do podobnej kradzieży, ale jej sprawców nie wykryto.
REKLAMA

Bohdan Smoleń urodził się 9 czerwca 1947 r. w śląskim Bielsku, zmarł 15 grudnia 2016 roku w Poznaniu. Przez lata był związany z tym miastem. W czerwcu 2021 r. w stolicy Wielkopolski, na skwerze między ulicami Rybaki i Strzałową, odsłonięto pomnik satyryka przedstawiający artystę siedzącego na krześle przy stoliku.

W grudniu 2021 r. w ramach przedświątecznej akcji "Wigilia ze Smoleniem" rzeźbę ozdobiono wielobarwną czapką i szalikiem wykonanymi specjalnie na tę okazję przez Agnieszkę Litwin z Kabaretu Jurki. W lutym ubiegłego roku przyjaciel artysty i pomysłodawca budowy monumentu Smolenia Krzysztof Deszczyński zawiadomił, że ktoś ukradł, warte 500 zł, czapkę i szalik okrywające pomnik.

We wtorek Krzysztof Deszczyński powiedział PAP, że w grudniu ubiegłego roku statua Smolenia została okryta nowymi, żółto-zielono-czerwonymi czapką i szalikiem. "Ostatnie zdjęcie pomnika Smolenia z czapką mam z 15 stycznia. Wczoraj pojechałem i zauważyłem brak czapki i szalika" - powiedział. Dodał, że kradzież już zgłosił policji.

Przyznał, że straty po raz kolejny sięgają około 500 zł, bo jak zaznaczył czapkę i szalik dla pomnika wykonano ze specjalnych sizalowych sznurków.

Deszczyński podkreślił, że skradzione ozdoby mają za duże rozmiary, by ktokolwiek mógł z nich skorzystać. "Ta czapka nie nadaje się, żeby jej użyć osobiście, naprawdę nie jest czapką dla żyjącego człowieka, tylko dla pomnika" - zaznaczył.

Przyznał, że otrzymał informację, iż policji nie udało się ustalić sprawcy ubiegłorocznej kradzieży. Jak wyjaśnił w pobliżu pomnika jest kamera monitoringu, ale ze względu na panujące w okolicy ciemności nie można było rozpoznać potencjalnych złodziei. Deszczyński podkreślił, że po interwencjach w czerwcu ub. roku, przy okazji uroczystości przy skwerze im. Bohdana Smolenia firma Enea postawiła lampę, która powinna oświetlać okolice monumentu.

Bohdan Smoleń należał do artystów najmocniej kojarzonych ze stolicą Wielkopolski. Największą popularność zdobył, występując wraz z Zenonem Laskowikiem w poznańskim kabarecie Tey. Kabaret ten był w latach 70. i 80. ub. wieku jednym z symboli miasta.

Smoleń występował w filmach i na estradzie - młodsze pokolenia kojarzą go z rolą listonosza Edzia w serialu "Świat według Kiepskich". W 2007 roku w Baranówku pod Mosiną (woj. wielkopolskie) artysta utworzył Fundację Stworzenia Pana Smolenia zajmującą się hipoterapią dla dzieci.(PAP)

Autorzy: Szymon Kiepel, Rafał Pogrzebny

szk/ rpo/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
9.1°C
wschód słońca: 05:32
zachód słońca: 18:21
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2024-04-01 17:00
miejsce
Namiot cyrkowy, Tulce, Ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-02 17:00
miejsce
Namiot Cyrkowy, Robakowo, Szkolna...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-02 19:00
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-03 19:00
miejsce
Klub Miasto, Poznań, ul. Szewska 20
wstęp biletowany