kategoria: Kultura / Sztuka
26 listopad 2023

Przyznano Nagrodę Historyczną im. Kazimierza Moczarskiego

zdjęcie: Przyznano Nagrodę Historyczną im. Kazimierza Moczarskiego / fot. PAP
fot. PAP
Przyznano Nagrodę Historyczną im. Kazimierza Moczarskiego za najlepszą książkę historyczną roku 2023. Laureatem jest Sławomir Łotysz, autor książki "Pińskie błota. Natura, wiedza i polityka na polskim Polesiu do 1945 roku" wydawnictwa Universitas.
REKLAMA

Gala tegorocznej imprezy odbyła się w niedzielę wieczorem w stołecznej Bibliotece Narodowej.

Laureat otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. zł oraz statuetkę projektu Jacka Kowalskiego z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych – replikę temperówki Kazimierza Moczarskiego (1907-1975).

W konkursie startowały autorskie prace historyczne, dzienniki i pamiętniki oraz edycje źródłowe. Celem konkursu jest popularyzacja książki historycznej oraz osoby patrona, autora "Rozmów z katem" Kazimierza Moczarskiego. Na początku listopada ogłoszono tytułu nominowanych 10 książek ze 104 zgłoszonych do konkursu.

Ołówek Kazimierza Moczarskiego, czyli Nagrodę Młodzieżowych Klubów Historycznych im. Kazimierza Moczarskiego, przyznano Marcie Grzywacz za książkę "Blizny. Prawdziwa historia +królików+ z Ravensbrück", wydaną przez W.A.B.

W tym roku Młodzieżowe Kluby Historyczne im. Kazimierza Moczarskiego tworzyli uczennice i uczniowie z 15 szkół ponadpodstawowych m.in. z Warszawy, Bielska-Białej, Gorzowa Wlkp., Krakowa, Krosna, Łodzi, Polic, Radomia, Strzelina, Suwałk i Szczekocin.

Podczas gali odbyła się licytacja książek pochodzących ze zbiorów emigracyjnych księgarzy i wydawców Aleksandry i Jerzego Kulczyckich. Wystawiono m.in. pierwsze wydanie książki gen. Władysława Andersa "Bez ostatniego rozdziału" (1949) z dedykacją autora dla Prezydenta RP, Augusta Zaleskiego, wydaną przez Katolicki Ośrodek Wydawniczy Veritas w Londynie "Armię podziemną" Tadeusza Bora-Komorowskiego (1951) oraz pierwszy numer "Kultury", wydany przez Instytut Literacki w Rzymie w 1947 r. Dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na działalność statutową Fundacji im. Kazimierza i Zofii Moczarskich.

Fundatorem nagród i organizatorem wydarzenia jest m.st. Warszawa. Współorganizatorem konkursu jest Dom Spotkań z Historią (DSH) oraz Fundacja im. Kazimierza i Zofii Moczarskich. Patronem Młodzieżowych Klubów Historycznych im. Kazimierza Moczarskiego jest Muzeum Historii Polski. Wybór dokonany jest z dziesięciu książek nominowanych przez jury składające się z naukowców i publicystów.(PAP)

autor: Maciej Replewicz

mr/ pad/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
17.8°C
wschód słońca: 04:29
zachód słońca: 21:16
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2024-06-14 18:00
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-14 18:30
miejsce
Luboński Ośrodek Sportu i...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-14 21:00
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-14 22:00
miejsce
Silent na Wolności, Poznań, plac...
wstęp biletowany