W nowej siedzibie Teatru Muzycznego w Poznaniu będzie cicho, mimo sąsiedztwa pociągów
Gmach stanie niedaleko dworca kolejowego Poznań Główny i w bezpośrednim sąsiedztwie torów. Nowoczesny budynek z przestrzenną sceną główną i widownią na blisko 1200 osób, salą kameralną, restauracją z salą bankietową i obszernym zapleczem wybudowany zostanie na działce obok Akademii Muzycznej, u zbiegu ulic Święty Marcin i Skośnej. W październiku TM w Poznaniu ogłosił przetarg na generalnego wykonawcę nowej siedziby. Podpisanie umowy na jej realizację ma nastąpić w I kwartale 2025 r.
Jak powiedział PAP zastępca dyrektora teatru ds. administracyjno-technicznych Andrzej Hamerski już na etapie opracowywania koncepcji oraz projektu budowlanego przykładano dużą wagę do zapewnienia komfortu akustycznego gościom i pracownikom nowej siedziby.
Budynek został zaprojektowany w taki sposób, aby skutecznie ograniczyć wpływ drgań i hałasu generowanego przez pobliskie tory kolejowe, wykorzystując szereg nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych i akustycznych.
„Jednym z kluczowych elementów jest elastyczne posadowienie budynku, co oznacza zastosowanie rozwiązań, które minimalizują przenoszenie drgań z gruntu na konstrukcję. W praktyce stosuje się specjalne materiały i technologie, które pochłaniają wibracje, zanim dotrą one do wnętrza budynku” – powiedział PAP Hamerski.
Kolejnym istotnym rozwiązaniem będzie umieszczenie sali kameralnej i sali głównej wewnątrz bryły budynku.
„Rozwiązanie to można porównać do idei pudełka w pudełku, czyli konstrukcji, w której sala widowiskowa jest odseparowana od bryły budynku, co minimalizuje przenoszenie drgań i hałasów z zewnątrz. Dodatkowo ściany osłonowe budynku zaprojektowano z materiałów o wysokiej izolacyjności akustycznej, co pozwala skutecznie blokować hałas dochodzący z zewnątrz” - dodał Hamerski.
Cała inwestycja zostanie realizowana w trybie zaprojektuj i wybuduj. Hamerski powiedział, że wykonawca na etapie szczegółowego projektu wykonawczego przeprowadzi we własnym zakresie dodatkowe badania wibroakustyczne i akustyczne, aby precyzyjnie dostosować zastosowane technologie do specyficznych warunków lokalizacyjnych.
„Mamy przekonanie, że efekt końcowy spełni zarówno nasze wysokie wymagania, jak i oczekiwania widzów. Takie rozwiązania, choć mogą budzić obawy o ewentualny wpływ na koszty inwestycji, zostały zaplanowane w sposób umożliwiający ich realizację w ramach przewidzianego budżetu, zapewniając jednocześnie najwyższy komfort użytkowania oraz możliwości artystyczne w nowej siedzibie teatru” - podał.
Obiekt ma być pierwszym w powojennej historii Poznania teatrem wybudowanym od podstaw. Władze miasta szacują, że będzie przyciągać do centrum ok. 300 tysięcy widzów rocznie. Dzięki swemu położeniu niedaleko dworca autobusowego i kolejowego oraz przy dużym parkingu pod rondem Kaponiera będzie łatwo dostępny dla mieszkańców podpoznańskich miejscowości. Już teraz 40 proc. widowni teatru stanowią osoby spoza stolicy regionu.
Pierwszy przetarg na generalnego wykonawcę nowej siedziby został unieważniony. W kwietniu teatr informował, że budynek według koncepcji Atelier Loegler Architekci wybuduje firma Adamietz. Koszt zamówienia miał wynosić ponad 390 mln zł brutto. Do podpisania umowy z generalnym wykonawcą ostatecznie nie doszło.
Pieniądze na budowę pochodzić będą z różnych źródeł: z budżetu miasta i powiatu poznańskiego oraz ze środków centralnych.
Obecnie Teatr Muzyczny funkcjonuje w dawnym gmachu Domu Żołnierza, w którym w czasie wojny pracowało gestapo. Znajduje się tam mała sala na ponad 370 miejsc; warunki lokalowe utrudniają pracę artystom, uniemożliwiają też realizację wielu przedsięwzięć. (PAP)
rpo/ jpn/