Wpiszmy wspólnie polonez na światową listę UNESCO

AWF Poznań -/CC BY-SA 4.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/
Trwa kampania wpisu tradycyjnego tańca polskiego, jakim jest polonez, na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Pierwszym etapem jest zbiórka podpisów poparcia dla tej idei, która trwa do 28 lutego br. AWF Poznań aktywnie włącza się w tę akcję i zachęca do podpisania listy oraz rozpropagowywania akcji. Każdy podpis jest bezcenny, a zabiera tylko chwilę.
REKLAMA
Polonez – jako ważny element polskiej kultury – w 2019 roku wpisany został na listę krajową Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. W tym roku, z inicjatywy Polskiej Sekcji CIOFF (Międzynarodowego Stowarzyszenia Twórców Ludowych i Festiwali przy UNESCO) oraz Instytutu Muzyki i Tańca Baletu Dworskiego Cracovia Danza, rozpoczęły się starania o wpis na listę światową. Powodzenie inicjatywy zależy jednak od szerokiego wsparcia społecznego i od działań mających na celu popularyzację poloneza.

W ogólnokrajową akcję włączyła się nasza Akademia na czele z inicjatorami wsparcia akcji - Zespołem Tańca Ludowego „Poznań” AWF (który działa przy AWF 39 lat!) oraz Katedrą Tańca i Gimnastyki naszej uczelni wraz z Studenckim Kołem Naukowym Pracownia Nauk o Tańcu. Serdecznie zachęcamy do podpisania listy i wsparcia w rozpropagowaniu akcji.

To wszystko na początek, bo AWF Poznań planuje niebawem szereg akcji propagujących polonez, mających na celu pokazanie, że taniec ten wart jest zaistnienia na Światowej Liście UNESCO, i że należy nie tylko o nim pamiętać, ale – co najważniejsze – że należy go wciąż tańczyć! Być może niebawem AWF Poznań zaprosi wszystkich chętnych do wspólnego poloneza.

Podpisy pod listą poparcia zbierane są na stronie: link

Polonez w wykonaniu tancerzy ZTL „Poznań” AWF w Parku Wilsona: https://www.awf.poznan.pl/files/videos/Polonez_ZTL.mp4
Więcej informacji:
https://www.facebook.com/polonezlaczy/
http://www.cioff.pl/
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
wielkopolskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2021-09-12 18:00
miejsce
Aula UAM, Poznań, ul. Wieniawskiego 1
wstęp biletowany
kiedy
2021-09-18 20:00
miejsce
Parafia polskokatolicka p.w. św....
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-01 18:00
miejsce
Centrum Kongresowo Dydaktyczne...
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-03 16:00
miejsce
Kino Apollo, Poznań, ul....
wstęp biletowany