11 kwiecień 2019

Jaja Fabergé – niezwykła kolekcja sztuki w Galerii Malta!

fot. nadesłane
Nie ma na świecie znawcy sztuki, którego na słowa „jajo Fabergé” nie przeszedłby dreszcz ekscytacji. Nie ma się czemu dziwić. Te unikatowe miniaturowe dzieła sztuki zdobniczej, wykonane przez nadwornego carskiego jubilera, do dziś budzą zachwyt i niezwykłe emocje. Od 6 do 20 kwietnia ich repliki będzie można podziwiać na wystawie w Galerii Malta.
Koronawirus
wielkopolskie
158
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA
W 1884 roku cesarz Rosji Aleksander III Romanow zamówił u swojego nadwornego jubilera Petera Carla Fabergé wielkanocny prezent dla swojej żony Marii – ozdobne jajko. Jubiler wykonał prawdziwe cudo, a w środku zamknął miniaturową kurkę (stąd nazwa jaja Hen Egg). Od tej pory cesarz co roku dawał żonie prezent. Jaja wykonywane były z metali i kamieni szlachetnych, kości słoniowej i emalii. Fabergé inspirował się wydarzeniami historycznymi oraz wydarzeniami z życia Romanowów. W środku zawsze kryła się niespodzianka, owiana tajemnicą aż do momentu otwarcia jajka Tradycję kontynuował jego syn – Mikołaj II, który w pracowni Fabergé co roku na Wielkanoc zmawiał 2 jaja – dla żony i dla teściowej. W sumie w kolekcji carskiej powstały 54 niepowtarzalne miniaturowe dzieła sztuki, w których każdy najmniejszy detal budził prawdziwy zachwyt nie tylko nad talentem mistrzów sztuki jubilerskiej, ale również nad precyzją i niepowtarzalnością. Z zawirowań historii ocalały 42 dzieła.

Z każdym z jajek związana jest jakaś historia. Jajko koronacyjne cara Mikołaja II, ofiarowane żonie, inspirowane było jej suknią, a w środku znajdowała się miniaturowa kareta z kamieni szlachetnych i kryształu… Nic więc w tym dziwnego, że dzieła Fabergé osiągają zawrotne ceny na aukcjach. Sprzedane w 2007 jajko Fabergé z zegarem i kogutem, wykonane w 1902r. dla jednego z Rotszyldów, osiągnęło wartość 18,2 mln dolarów.

Już od 6 kwietnia w Galerii Malta, w specjalnie przygotowanej części ekspozycyjnej na pasażu będzie można podziwiać 10 replik jaj Fabergé – wykonanych w dużych rozmiarach. Dzięki temu będzie można dostrzec nawet najmniejszy szczegół. Do każdego eksponatu będzie dołączony stosowny opis, aby móc poznać jeszcze lepiej historię i inspiracje dzieła sztuki.

„Zapraszamy w niezwykłą podróż z kolekcją Fabergé. Jaja powstały jako prezenty wielkanocne, a więc jest to najlepszy czas na ich prezentację. Organizując wystawę w Galerii Malta, pragniemy, aby nasi klienci mogli w tym specjalnym przed wielkanocnym czasie, który kojarzy się przecież z odrodzeniem, obcować z pięknem. Fascynujące detale kolekcji zachwycą zarówno dorosłych jak i najmłodszych. Zatrzymajmy się na moment i popatrzmy na coś niepowtarzalnego i niezwykłego.” – komentuje Lech Polański, dyrektor Centrum.

Galeria Malta to jedno z największych centrów handlowo-rozrywkowych w Poznaniu, zarządzane przez Sierra Balmain. Na 54 000 m² powierzchni handlowej gromadzi sklepy i punkty usługowe wielu światowych i lokalnych marek, z segmentu mid-mass market i premium. Centrum wyróżnia położenie w bezpośrednim sąsiedztwie terenów rekreacyjnych poznańskiej Malty, strefa restauracyjna z widokiem na Jezioro Maltańskie
oraz bogata oferta sportowo-rozrywkowa. W Galerii Malta swoje miejsce znalazły: 10-salowe Multikino, największy w Poznaniu klub squasha, dwa escape room’y, Poznańska Szkoła Akrobatyki i klub fitness.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
wielkopolskie
158
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2020-04-01 20:00
miejsce
Scena Pod Minogą, Poznań,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-04-01 20:00
miejsce
Longplay, Poznań, Polna 22
wstęp biletowany
kiedy
2020-04-01 20:00
miejsce
9 Stóp ACKiS, Poznań, Piątkowska 92
wstęp biletowany
kiedy
2020-04-02 19:30
miejsce
Aula UAM, Poznań, ul. Wieniawskiego 1
wstęp biletowany