1 grudzień 2020

Kamienica przy ul. Jeżyckiej odzyskuje swój dawny blask

fot. nadesłane
Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych mimo pandemii pracuje zgodnie z wyznaczonymi celami. Od połowy 2020 roku trwają pracę przy ul. Jeżyckiej 6 i już teraz można podziwiać postęp prac przy tej pięknej kamienicy.
REKLAMA
Historyczny Poznań w sporej części był zabudowany domami w stylu szachulcowym. Jednym z takich budynków jest kamienica przy ul. Jeżyckiej 6, która została zbudowana pod koniec XIX wieku. Ta trzykondygnacyjna kamienica z poddaszem została wybudowana w konstrukcji fachwerkowej tzw. muru pruskiego. Jest to rodzaj konstrukcji szkieletowej z drewna wypełnioną w tym przypadku murem z cegły. Daje to osobliwą architekturę i oryginalny wygląd budynku. Kamienica wymagała gruntownej modernizacji, dlatego spółka zdecydowała się na remont nie tylko z uwagi na chęć polepszenia standardu zamieszkania dla miejskich lokatorów ale także ze względu na chęć odrestaurowania wyjątkowo pięknego zabytkowego budynku.

Zakres prac objął remont dachu, zabezpieczenie szkieletu konstrukcyjnego, remont klatki schodowej oraz pomieszczeń piwnicznych. W ramach modernizacji przygotowano izolację przeciwwilgociową fundamentów i ścian piwnicy oraz adaptację części piwnicy na węzeł cieplny. Wszystkie te prace już się zakończyły a Wykonawca na zlecenie ZKZL przystąpił do kolejnego etapu.

W drugim etapie modernizacji, która jest aktualnie prowadzona, zostaną wykonane remonty lokali mieszkalnych. Wymienione zostaną okna i drzwi a ściany zostaną ponownie pomalowane. Mieszkańcy będą mogli również skorzystać z nowych przyłączy do sieci wodno-kanalizacyjnej. Na klatce schodowej oraz w mieszkaniach zostanie też wymieniona instalacja elektryczna. W ramach walki ze smogiem zlikwidowanych zostanie tutaj 12 pieców kaflowych a dzięki przyłączeniu do cieplika miejskiego mieszkańcy będą mogli cieszyć się z centralnego ogrzewania.

Koszt całej inwestycji wynosi blisko 6 milionów złotych. Co istotne Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych uzyskał blisko połowę tej kwoty z bezzwrotnego dofinansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego. Prace wewnątrz budynku przy ul. Jeżyckiej 6 trwają. Modernizacja planowo ma zostać zakończona w maju 2021 roku.


 
PRZECZYTAJ JESZCZE

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2021-03-19 17:30
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-26 19:00
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-04-11 17:00
miejsce
Aula UAM, Poznań, ul. Wieniawskiego 1
wstęp biletowany
kiedy
2021-04-24 16:00
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany