reklama
kategoria: Miasto
25 luty 2024

Poznań zdecydował o wykupieniu praw do swego herbu i o jego odświeżeniu

zdjęcie: Poznań zdecydował o wykupieniu praw do swego herbu i o jego odświeżeniu / pixabay/85099
Samorząd Poznania zdecydował o wykupieniu praw do herbu miasta. Jego wizerunek został nieznacznie odświeżony, rozpoczęła się też akcja umieszczania tabliczek z herbem na murach miejskich szkół i przedszkoli.
REKLAMA

Na budynkach placówek oświatowych zawiśnie w sumie ponad 230 tabliczek z herbem Poznania.

Obecną formę herbu rada miasta przyjęła w 1997 r. Autorem jej stylistyki jest poznański artysta plastyk Jerzy Bąk.

Miasto poinformowało o pozyskaniu majątkowych praw autorskich do herbu. Magistrat podał, że wizerunek został nieznacznie odświeżony przez projektanta herbów Aleksandra Bąka, syna Jerzego Bąka. Dodatkowo, przy współudziale prof. Pawła Stróżyka, historyka UAM, specjalisty w dziedzinie heraldyki, dokonano niewielkich korekt polegających na zweryfikowaniu szczegółów rysunku godła i poprawieniu symetrii tarczy.

Dzięki współpracy z Aleksandrem Bąkiem opracowana została Księga Herbu Stołecznego Miasta Poznania. Przedstawia ona i opisuje statutowe symbole miasta: herb, flagę i pieczęć. Księga opisuje sposoby wykorzystania symboli, a także ich kolorystykę na ekranach i w materiałach do druku. Określone zostały także proporcje flagi miasta, którą stanowi biały płat z umieszczonym centralnie herbem. Oprócz tego ustandaryzowano wzory miejskich pieczęci.

W Poznaniu rozpoczęło się umieszczanie tabliczek z herbem miasta na murach miejskich szkół i przedszkoli.

„Herb to ważny symbol. Przypomina nam, że nasze miasto ma wspaniałą przeszłość, którą możemy się szczycić. Wieszamy go na szkołach, aby wszyscy uczniowie i uczennice pamiętali, że bycie poznaniakami to powód do dumy, by wzmacniać ich lokalny patriotyzm i przywiązanie do naszego miasta” – powiedział prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Akcja umieszczania ponad 230 tabliczek, po jednej na każdej placówce oświatowej prowadzonej przez miasto, potrwa do końca czerwca.

Herb Poznania przedstawia mur obronny z trzema basztami i otwartą bramą w błękitnym polu. Nad środkową basztą widnieje gotycka tarcza z piastowskim orłem w koronie. Na mniejszych, bocznych wieżach, stoją patroni miasta: święty Piotr z kluczem i święty Paweł z mieczem. Obok nich są złote sześcioramienne gwiazdy i półksiężyce. W bramie widać złote skrzyżowane klucze – symbol samorządności, a nad nimi równoramienny krzyż. Nad herbem jest złota korona – przypomnienie o czasach, gdy Poznań był stolicą Polski.

Poznański magistrat przypomniał, że najstarszy znany wizerunek herbu miasta widnieje w dokumencie z 1344 r. Od współczesnego herbu różnił się brakiem korony nad tarczą herbową. W XIX w. niemieckie władze zmieniły kolorystykę herbu, m.in. białego orła zastąpił czarny na złotym tle. W II Rzeczypospolitej herb miasta został zatwierdzony w 1936 r. Mur miejski miał wówczas srebrny kolor, a orzeł był bez korony. Nie było jej również w czasach PRL.

Prace nad zmianą współczesnego wzoru herbu rozpoczęły się w 1991 r. (PAP)

Autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
-0.1°C
wschód słońca: 07:49
zachód słońca: 16:15
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2025-01-18 16:00
miejsce
Kino Teatr Apollo, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-18 16:00
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-18 17:30
miejsce
Scena na piętrze, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-18 19:15
miejsce
Kino Teatr Apollo, Poznań, ul....
wstęp biletowany