kategoria: Miasto
21 czerwiec 2024

Wybrano wykonawcę remontu rzeźby Żyrafy w Parku Śląskim

zdjęcie: Wybrano wykonawcę remontu rzeźby Żyrafy w Parku Śląskim / pixabay/2222908
Park Śląski wybrał wykonawcę remontu 16-metrowej rzeźby „Żyrafy”. W piątek na platformie przetargowej spółki ogłoszono, że renowację przeprowadzi firma Art Forum z Krakowa, której oferta wyniosła 399 750 zł.
REKLAMA

To dokładnie taka kwota, jaką Park Śląski zamierzał przeznaczyć na remont. Druga firma, która wzięła udział w postępowaniu – Sudvid-Group z Częstochowy – zaproponowała 699 327,57 zł.

Był to w sumie czwarty ogłoszony w 2024 r. przetarg na remont „Żyrafy”. Pierwszy oraz drugi unieważniono, ponieważ oferty były zbyt wysokie. W trzecim najkorzystniejszą złożyło Art Forum. Wtedy również było to 399 750 zł. Została jednak odrzucona ze względów formalnych.

Od momentu podpisania umowy wykonawca będzie miał około jedenastu miesięcy na wykonanie prac projektowych i uzyskanie niezbędnych ekspertyz, a także przeprowadzenie prac budowlanych i konserwatorskich.

Głowę „Żyrafy” zdemontowano w połowie 2023 r., kiedy stwierdzono, że jej mocowania się poluzowały. Było to konieczne, aby uniknąć poważniejszego uszkodzenia rzeźby i zapewnić bezpieczeństwo gościom Parku Śląskiego. Głowa została zabezpieczona i od tego czasu czeka na renowację. Remont musi się odbyć zgodnie z wymogami konserwatora, ponieważ w 2011 r. „Żyrafa” została – podobnie jak inne rzeźby w Parku Śląskim – wpisana do rejestru zabytków ruchomych województwa śląskiego.

„Żyrafa” to jeden z symboli Parku Śląskiego. Ma status kultowej, ponieważ kojarzy się z tym miejscem wielu pokoleniom. Znajduje się na głównej drodze do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego, nazwanej Aleją Żyrafy. Jest widoczna m.in. z Osiedla Tysiąclecia oraz łączącej Chorzów i Katowice drogi krajowej nr 79.

Rzeźba została odlana w 1959 r. w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych. Koncepcję plastyczną przygotowali Leopold Pędziałek i Leszek Dutka, a projekt konstrukcji - Jerzy Tombiński. „Żyrafa” w swoich założeniach jest minimalistyczna – składa się z trzech nóg, długiej szyi oraz głowy.

W 2000 r. „Żyrafa” została pomalowana na kolor żółty w brązowe łaty, aby bardziej przypominać prawdziwe zwierzę. W 2011 r. przeszła renowację, przywrócono jej pierwotny, jednolity jasny kolor. (PAP)

pato/ malk/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
22.9°C
wschód słońca: 04:56
zachód słońca: 21:01
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2024-08-04 18:45
miejsce
Scena na piętrze, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-08-04 20:45
miejsce
Scena na piętrze, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-08-08 20:00
miejsce
BaRock Club, Poznań, ul. Wielka 9
wstęp biletowany
kiedy
2024-08-10 16:00
miejsce
Scena na piętrze, Poznań, ul....
wstęp biletowany