reklama
kategoria: Miasto
2 sierpień 2012

Zagubieni w kartach historii

zdjęcie: Zagubieni w kartach historii
Dziś, tj. 2 sierpnia, przypada Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. Często zapomina się o masowych eksterminacjach ludności romskiej podczas II Wojny Światowej. Nie znamy nawet dokładnej liczby zamordowanych.
REKLAMA
Już od początku III Rzeszy Romowie byli represjonowani. Poddawano ich przymusowej sterylizacji i innym poniżającym działaniom.

W Polsce, większość Cyganów została osadzona w obozach koncentracyjnych, gdzie niemal wszyscy stracili życie. Z danych wynika, że w Auschwitz-Birkenau, w specjalnym „obozie cygańskim” przetrzymywano ok. 23 tys. Romów.

Dzisiejszy dzień ma przypominać i być przestrogą. Jest on wyznaczony ku pamięci jednej z likwidacji „obozu cygańskiego”, która miała miejsce w nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 roku, kiedy to 2897 osób zagazowano w komorze prz IV krematorium w Birkenau.

Bardziej aryjscy niż hitlerowcy

Hitlerowcy oskarżali Cyganów o pozaeuropejskie pochodzenie rasowe, ale logicznie myśląc ludność romska jest bardziej aryjska niż niemiecka. Cyganie są przecież pierwotnie ludnością pochodzącą z Indii. Są to potomkowie Ariów.

Tym problemem zajął się również teoretyk rasizmu, Hans F.K. Günther, który na potrzebę ideologii stworzył teorię, iż Cyganie pochodzą od niższych klas Ariów, ponieważ „wymieszali” się z „podrzędnymi ludami, np. Turkami czy Semitami.

Wiele lat eksterminacja Cyganów była w cieniu Holocaustu Żydów. Do dziś rodziny pomordowanych nie dostały odszkodowań, a pomniki upamiętniające opisywane wydarzenia w większości powstały w ostatnich 15 latach.

PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Poznań
-1.5°C
wschód słońca: 07:48
zachód słońca: 16:17
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2025-01-19 15:30
miejsce
Kino Teatr Apollo, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 15:30
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 17:00
miejsce
Scena Wspólna, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 18:00
miejsce
Aula UAM, Poznań, ul. Wieniawskiego 1
wstęp biletowany