reklama
kategoria: Motoryzacja
15 wrzesień 2011

Auto - skarbonka bez dna

zdjęcie: Auto - skarbonka bez dna / Fot. Zadbany samochód to powód do dumy, przyciągający spojrzenia zarówno zazdrosnych kolegów, jak i pięknych kobiet.
Fot. Zadbany samochód to powód do dumy, przyciągający spojrzenia zarówno zazdrosnych kolegów, jak i pięknych kobiet.
Masz w planach kupno nowego samochodu? Koniecznie zobacz, ile formalności i opłat przed Tobą, a także dowiedz się, dlaczego warto kupić auto od… sąsiada.
REKLAMA
Każdy prawdziwy mężczyzna marzy o swoich własnych czterech kółkach. Niestety, żeby zrealizować to marzenie, potrzeba nie tylko chęci, ale przede wszystkim znacznego wkładu finansowego.
 
Atrakcyjny kłopot
 
W Internecie, komisach czy gazetach z anonsami często widzimy zaskakujące, wyjątkowo korzystne oferty. Nim jednak sięgniemy po telefon i wybierzemy numer sprzedawcy, powinniśmy trzy razy zastanowić się, czy na pewno chcemy zaryzykować z kupnem używanego auta, zwłaszcza że podpisując umowę, zobowiązujemy się do podjęcia odpowiednich - bardzo kosztownych - czynności prawnych.
 
Podatek-obowiązek
 
Po pierwsze, od nowo zakupionego pojazdu najczęściej trzeba odprowadzić podatek w wysokości 2% wartości rynkowej samochodu. W tym celu należy udać się do urzędu skarbowego, gdzie wyliczona zostanie wysokość podatku. Istotne jednak jest, że w sytuacji gdy na umowie zostanie podana podejrzanie niska wartość pojazdu, możesz spodziewać się, że urzędnicy sprawdzą w tabeli aktualną średnią cenę giełdową modelu i rocznika Twojego auta, a następnie na tej podstawie obliczą podatek, który będziesz musiał zapłacić. Z obowiązku zwolnione są jedynie osoby niepełnosprawne, kupujące pojazd na potrzeby własne oraz klienci, którzy zapłacili za samochód mniej niż 1000zł. Podatku nie zapłacimy także wówczas gdy osoba sprzedająca jest opodatkowana podatkiem VAT (tzn. podatkiem od towarów i usług) lub gdy kupujemy samochód za granicą, ale tylko pod warunkiem że umowa nie została zawarta w Polsce i że nabywca nie mieszka w Polsce. Pozostali kupujący zaś w terminie 14 dni od dnia podpisania umowy kupna-sprzedaży zobowiązani są do zapłaty, jeśli natomiast nie są w stanie opłacić podatku w ustawowym terminie, mogą wystąpić o odroczenie terminu płatności podatku lub o rozłożenie go na raty.


 
Przykry obowiązek płacenia podatków często spoczywa również na samym sprzedającym. Dzieje się tak m.in. wówczas gdy ten wcześniej niż przed upływem pół roku od zakupu samochodu, decyduje się na jego sprzedaż, jak również wtedy gdy jego klientem jest osoba zwolniona z podatku.
 
W kolejce do rejestracji

Zapłacenie podatku to jednak dopiero początek starań o bycie pełnoprawnym właścicielem auta. Kolejnym istotnym krokiem, który osoba kupująca musi wykonać jest zarejestrowanie pojazdu. Tego obowiązku należy dopełnić w terminie 14 dni w Urzędzie Skarbowym i w ciągu 30 dni w Wydziale Komunikacji. Na początku należy wypełnić stosowny wniosek, który otrzymamy w Wydziale Komunikacji. Na jego podstawie urząd zaś rozpocznie proces rejestracji samochodu. Jeśli auto zostało kupione w Polsce od klienta będzie wymagać się przedstawienia dowodu własności pojazdu (faktura, rachunek, umowa sprzedaży, darowizny, zamiany, orzeczenie Sądu itp.), dowodu rejestracyjnego z ważnym przeglądem technicznym lub decyzją o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu, kartę pojazdu (jeśli została wydana), ważną polisa ubezpieczeniową OC, a także dowód osobisty, a w przypadku osób prawnych dodatkowo - wypis z właściwego rejestru. Jeśli natomiast nie jest to nasz pierwszy samochód, konieczny jest również dotychczasowych tablic rejestracyjnych. 



Zakupy za granicą – dla cierpliwych i zamożnych

Zdecydowanie więcej opłat i obowiązków mają natomiast osoby, które sprowadziły pojazd z zagranicy – muszą one bowiem odwiedzić urząd celny, skarbowy, dokonać pierwszego przeglądu (98-130zł), zapłacić opłatę recyklingową (500zł), wyrobić kartę pojazdu (75zł) czy przetłumaczyć stosowne dokumenty (ok. 25zł za stronę). Zgodnie z art. 71 ust. 6 Prawa o ruchu drogowym pojazd sprowadzony z terytorium państwa niebędącego członkiem Unii Europejskiej, po dokonaniu ostatecznej odprawy celnej przywozowej, dopuszcza się do ruchu na okres 30 dni. W tym czasie nabywca ma obowiązek dokonać rejestracji. Z kolei przepis art. 71 ust. 7 ww. ustawy stanowi, że właściciel pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej jest obowiązany zarejestrować pojazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w terminie 30 dni od dnia jego sprowadzenia.

Najwygodniej od sąsiada

Nieco łatwiej mają z kolei klienci, którzy nabyli auto zarejestrowane wcześniej w tym samym powiecie, zaopatrzone w "białe" tablice (unijne). Wówczas nie ma konieczności wymiany tablic i wnoszenia stosownej opłaty (m.in. 80zł – tablice rejestracyjne, 54zł – dowód rejestracyjny), jedyne co trzeba zrobić to przedłożyć tablice rejestracyjne w celu zmiany znaku legalizacyjnego (12,50zł).

Nie podlega jednak dyskusji, że każdorazowo załatwianie formalności związanych z kupnem samochodu wymaga od nas sporo poświęcenia, a przede wszystkim jest początkiem kosztownej zabawy w posiadanie samochodu, często nie bez kozery zwanego skarbonką bez dna…

Martyna Janiak
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Poznań
-0.4°C
wschód słońca: 07:49
zachód słońca: 16:15
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2025-01-19 15:30
miejsce
Kino Teatr Apollo, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 15:30
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 17:00
miejsce
Scena Wspólna, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 18:00
miejsce
Aula UAM, Poznań, ul. Wieniawskiego 1
wstęp biletowany