W maju w Poznaniu 15. Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. H. Wieniawskiego
Poznański konkurs jest jednym z najstarszych tego typu wydarzeń na świecie i odbywa się w cyklu pięcioletnim. Od jego pierwszej edycji w 1957 roku jury złożone z artystów lutników i artystów skrzypków poddało ocenie lutniczej i użytkowej przeszło 1,9 tys. instrumentów nadesłanych z 52 krajów świata.
Rzeczniczka Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu Martyna Nicińska poinformowała we wtorek, że w rywalizacji mogą wziąć udział zawodowi budowniczowie skrzypiec wszystkich narodowości, bez względu na wiek.
„Głównym celem konkursu jest wyłonienie instrumentów o najlepszych cechach dźwiękowych oraz wykazujących najwyższe mistrzostwo pracy lutniczej. Dla zachowania najwyższych standardów rzetelności i bezstronności, zgłoszone instrumenty pozostają anonimowe aż do momentu rozstrzygnięcia konkursu” - powiedziała.
Konkurs przebiega w trzech etapach. Obejmuje ocenę lutniczą, dźwiękowo-użytkową oraz dźwiękową podczas przesłuchań otwartych i dostępnych dla publiczności.
Pierwsze dwa etapy, w których jurorzy dokonają selekcji najlepszych instrumentów, odbędą się w Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu. Otwarty dla publiczności etap trzeci, polegający na ocenie brzmienia skrzypiec w warunkach kameralnych i estradowych, przeprowadzony zostanie w dwóch turach: 13 maja w Sali Białej Bazaru Poznańskiego oraz 15 maja w Auli Uniwersytetu im. A. Mickiewicza. Zaplanowane są transmisje z przesłuchań w Internecie.
Zwieńczeniem wydarzenia będzie prezentacja wszystkich konkursowych instrumentów na wystawie zorganizowanej w Muzeum Narodowym w Poznaniu.
Nagrody przyzna jury złożone z lutników i skrzypków. Pierwsza nagroda wyniesie 18 tys. euro.
„Do konkursu można zgłosić skrzypce, które są oryginalną pracą i własnością uczestnika, zostały zbudowane nie wcześniej niż w 2022 roku i nie były nagradzane w innych konkursach lutniczych” – powiedziała Martyna Nicińska.
Zgłoszenia przyjmowane są do 9 marca 2025 r.
Do tej chwili najwięcej medali w konkursie zdobili lutnicy reprezentujący Polskę, Włochy oraz Czechy. (PAP)
rpo/ dki/