kategoria: Na Sygnale
8 luty 2024

Dariusz Urbański wpłacił poręczenie majątkowe i opuścił areszt

zdjęcie: Dariusz Urbański wpłacił poręczenie majątkowe i opuścił areszt / pixabay/4122079
Dariusz Urbański wpłacił 300 tys. zł poręczenia majątkowego i opuścił areszt - powiedziała PAP w czwartek rzeczniczka Sądu Apelacyjnego w Poznaniu sędzia Elżbieta Fijałkowska. Na byłym burmistrzu Murowanej Gośliny wciąż ciąży ponad 20 zarzutów, głównie korupcyjnych.
REKLAMA

"Sąd Rejonowy Poznań - Stare Miasto w Poznaniu zwrócił się do Sądu Apelacyjnego o przedłużenie tymczasowego aresztowania (wobec Dariusza Urbańskiego) i 8 stycznia Sąd Apelacyjny w Poznaniu podjął decyzję o przedłużeniu stosowania tymczasowego aresztowania do dnia 10 kwietnia. Sąd zastrzegł jednak w tym postanowieniu, że środek ten ulegnie zmianie na poręczenie w postaci 300 tys. zł, wpłaconych nie później niż do dnia 29 stycznia, a także na zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu, oraz dozór policyjny z obowiązkiem zgłaszania się do właściwej jednostki policji raz w tygodniu, a także zakaz kontaktowania się ze współoskarżonymi i świadkami w sprawie" – powiedziała PAP sędzia Elżbieta Fijałkowska.

Dodała, że na to postanowienie sądu z 8 stycznia zostały złożone dwa zażalenia: prokuratora oraz obrońcy. Prokurator wskazywał m.in. na obawę matactwa i podkreślał, że do tej pory w toczącym się postepowaniu karnym przesłuchano jedynie część świadków. Obrońca z kolei kwestionował samą podstawę stosowania tymczasowego aresztowania i wskazywał, że tymczasowe aresztowanie nie jest niezbędne do zagwarantowania prawidłowego toku postepowania sądowego.

"Sąd Apelacyjny w Poznaniu rozpoznawał to zażalenie 7 lutego i utrzymał w mocy postanowienie z początku stycznia. Wczoraj od razu ta kwota została wpłacona i (Dariusz Urbański) opuścił areszt" – zaznaczyła Fijałkowska.

Były burmistrz Murowanej Gośliny Dariusz Urbański (zgodził się na publikację pełnych danych – PAP) został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego w styczniu 2022 r.; od tego czasu przebywał w areszcie. W akcie oskarżenia zarzucono mu popełnienie łącznie 24 przestępstw, w tym m.in. przyjęcie korzyści majątkowych w związku z pełnioną funkcją, przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków w celu osiągniecia korzyści majątkowej oraz złożenia fałszywych oświadczeń majątkowych w latach 2020–2022. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Proces Urbańskiego ruszył pod koniec września ub. roku. Wraz z byłym burmistrzem na ławie oskarżonych zasiada także 10 innych osób, w tym urzędnicy i przedsiębiorcy. Proces trwa.

W czasie pierwszej rozprawy Urbański nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i zapowiedział, że zamierza wystartować w najbliższych wyborach samorządowych.

Pod koniec stycznia ub. roku Urbański został skazany m.in. za znieważanie funkcjonariusza CBA w czasie jego zatrzymania. Po wyroku samorządowiec zrezygnował z pełnienia funkcji burmistrza Murowanej Gośliny.

O decyzji sądu apelacyjnego w sprawie tymczasowego aresztowania Urbańskiego poinformowała także w mediach społecznościowych obecna burmistrz Murowanej Gośliny Justyna Radomska.

Podkreśliła, że "w mocy pozostają wszystkie 24 zarzuty karne" wobec Urbańskiego i dodała, że postanowienie sądu "oznacza jedynie, że będzie on mógł, po wpłaceniu kaucji, odpowiadać przed sądem z +wolnej stopy+".

"Jako Burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina chciałabym podkreślić, że nie zmienia to w żadnym stopniu sposobu naszej pracy i tego, że dalej będziemy dochodzić odszkodowań za poniesione przez Gminę straty na drodze sądowej" – zaznaczyła Radomska.

O opuszczeniu aresztu przez Urbańskiego jako pierwsze poinformowało lokalne Radio Poznań.

Dariusz Urbański był burmistrzem Murowanej Gośliny od 2014 r. W wyborach samorządowych w 2018 r. zdobył prawie 57 proc. głosów, a jego komitet wyborczy do rady miasta Murowana Goślina poparło wówczas ponad 46 proc. głosujących. Kandydaci startujący z komitetu burmistrza uzyskali 12 z 15 mandatów w radzie. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ mark/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
17.8°C
wschód słońca: 04:29
zachód słońca: 21:16
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2024-06-14 18:00
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-14 18:30
miejsce
Luboński Ośrodek Sportu i...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-14 21:00
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-14 22:00
miejsce
Silent na Wolności, Poznań, plac...
wstęp biletowany