reklama
kategoria: Na Sygnale
9 wrzesień 2023

Osoby z niepełnosprawnościami w chwili zagrożenia są w 100 proc. zależne od innych; film "Wyjście awaryjne" może pomóc uratować im życie

zdjęcie: Osoby z niepełnosprawnościami w chwili zagrożenia są w 100 proc. zależne od innych; film
fot. PAP
Osoby poruszające się na wózku w momencie zagrożenia stają się w 100 proc. zależne od pomocy innych – powiedział PAP wiceprezes Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka "Podaj Dalej" Maciej Wiatrowski. Fundacja zrealizowała film "Wyjście awaryjne", w którym pokazano, jak ewakuować osoby z niepełnosprawnością narządu ruchu.
REKLAMA

Jak wyjaśnił PAP wiceprezes Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka "Podaj Dalej" Maciej Wiatrowski, mimo, że przestrzeń publiczna w Polsce z roku na rok staje się dla osób z niepełnosprawnościami coraz bardziej dostępna, to temat i problem ich ewakuacji "nadal raczkuje".

"Należy pamiętać, że osoby poruszające się na wózku w momencie zagrożenia stają się zależne w 100 proc. od pomocy innych osób. Właśnie dlatego stworzyliśmy film, w którym pokazujemy najważniejsze zasady obowiązujące podczas ewakuacji osób poruszających się na wózkach" – zaznaczył.

Twórcy filmu podkreślili, że sprzęty do ewakuacji osób z niepełnosprawnościami, jak specjalne wózki, materace, czy płachty, są bardzo ważnym wsparciem podczas ewakuacji osób z niepełnosprawnościami, a ich dostępność w sytuacji zagrożenia jest kluczowa.

Na filmie zaprezentowano, krok po kroku, jak w prawidłowy sposób użyć tego sprzętu, a także jak prawidłowo zabezpieczyć osobę ewakuowaną. Film adresowany jest zarówno do osób pracujących w placówkach, w których przebywają osoby z niepełnosprawnością narządu ruchu, jak również do strażaków i innych służb ratujących zdrowie i życie ludzi.

"Pomysł na stworzenie tego filmu narodził się w naszych głowach. Ja sam od 30 lat, czyli od momentu wypadku, poruszam się na wózku i z ramienia fundacji zajmuję się dostępnością - ogólnie pojętą. Prowadzimy różnego rodzaju audyty i wskazujemy urzędom czy innym instytucjom publicznym, jak dostosować dany obiekt do potrzeb osób z niepełnosprawnościami" – mówił Wiatrowski.

"Z naszych doświadczeń wynika, że w kontekście dostępności wiele się zmienia, ale wciąż nie jest tak, że wszystkie aspekty są ujęte w jakichś standardach – tak jest właśnie choćby w przypadku ewakuowania osób z niepełnosprawnościami" – dodał.

Wiatrowski zaznaczył, że fundacja próbuje własnymi środkami i za pomocą różnorakich kanałów docierać do różnych jednostek, zapraszać na szkolenia, czy też objaśniać zasady ewakuacji osób z niepełnosprawnościami i techniki przenoszenia np. podczas różnego rodzaju letnich eventów.

"Ale ta wiedza powinna być szeroko rozpowszechniona nie tylko wśród służb, ale też pracowników różnych instytucji, szczególnie tam, gdzie pracują osoby z niepełnosprawnościami" – powiedział.

Wiceprezes fundacji podkreślił, że zasady ewakuacji i techniki przenoszenia osób z niepełnosprawnościami powinny być wypracowane i ćwiczone, ponieważ – jak wskazał – "w chwili, kiedy naprawdę coś się będzie działo, kiedy ktoś będzie potrzebował pomocy – wtedy nie ma czasu na to, żeby się uczyć, czy zaczynać czytać instrukcję. Tę wiedzę trzeba mieć w głowie, trzeba mieć to zakodowane, aby móc wesprzeć te osoby".

"Staramy się upowszechniać tę wiedzę i te zagadnienia na wszystkie możliwe sposoby, m.in. w formie tego filmu, i mamy nadzieję, że ta wiedza stanie się powszechna. Na początku lat 90. walczyliśmy z barierami architektonicznymi – standardy dostępności w tym zakresie stały się później, można powiedzieć, już taką normalnością. Temat ewakuacji osób z niepełnosprawnościami nadal nie jest jednak rozpowszechniony, więc chcemy go pokazywać, i wskazywać, że taki problem istnieje - a to, czy będziemy wiedzieli, jak pomóc osobie z niepełnosprawnością bezpiecznie się ewakuować w chwili zagrożenia, naprawdę może decydować o jej zdrowiu i życiu" – podkreślił Wiatrowski.

Film "Wyjście awaryjne" zrealizowano w ramach projektu "Wyjście awaryjne – bezpieczna ewakuacja osób z niepełnosprawnością narządu ruchu". Głównym celem projektu jest zapewnienie bezpieczeństwa osób z niepełnosprawnością narządu ruchu – mieszkańców i pracowników mieszkań treningowych w Koninie. Projekt sfinansowano ze środków Fundacji ORLEN w kwocie ponad 39 tys. zł.

https://www.youtube.com/watch?v=OVH-YFOvOAo

Działająca w Koninie Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka "Podaj Dalej" powstała w 2004 roku. Pomaga osobom niepełnosprawnym ruchowo z całego kraju w powrocie do aktywnego życia, m.in. dzięki terapii sportowej. Fundacja posiada także mieszkania treningowe, w których osoby z niepełnosprawnością pod okiem specjalistów mogą zdobyć samodzielność życiową i przygotować się np. do podjęcia pracy. (PAP)

Autor: Anna Jowsa

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
3°C
wschód słońca: 07:38
zachód słońca: 16:31
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2025-01-29 17:30
miejsce
Kino Teatr Apollo, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-29 19:00
miejsce
Aula UAM, Poznań, ul. Wieniawskiego 1
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-29 20:15
miejsce
Kino Teatr Apollo, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-30 19:00
miejsce
BaRock Club, Poznań, ul. Wielka 9
wstęp biletowany