18 listopad 2021

Policja zatrzymała lekarza, który za łapówki umożliwiał skazanym uniknięcie kary

fot. PAP
Wielkopolscy policjanci na wniosek prokuratury zatrzymali trzy osoby, w tym Mariusza Sz., ordynatora jednego z oddziałów szpitala psychiatrycznego w Gnieźnie. Lekarz podejrzany jest o przyjmowanie łapówek od przestępców, których przyjmował na oddział, a ci pobyt w szpitalu wykorzystywali do uniknięcia odbywania kary pozbawienia wolności.
REKLAMA

Rzecznik wielkopolskiej policji mł. insp. Andrzej Borowiak powiedział PAP, że jakiś czas temu policjanci z wydziału do walki z korupcją otrzymali informację o lekarzu szpitala psychiatrycznego w Gnieźnie, który przyjmuje korzyści majątkowe od różnych osób.

"Funkcjonariusze zaczęli sprawdzać ten wątek, informacje się potwierdziły. W związku z tym, że sprawa już na tym wstępnym etapie wyglądała bardzo poważnie, funkcjonariusze nawiązali kontakt z Prokuraturą Krajową. Po opracowaniu materiału dowodowego, po przeprowadzeniu analizy procesowej prokuratura wszczęła śledztwo, dodatkowo wydała nakaz zatrzymania i doprowadzenia tego lekarza" – powiedział PAP Borowiak.

Jak dodał, zatrzymanie odbyło się w ubiegłym tygodniu. W trakcie przeszukania przeprowadzonego przy okazji zatrzymania mężczyzny, policjanci zabezpieczyli ok. 1 mln zł w gotówce.

Dział Prasowy Prokuratury Krajowej poinformował PAP, że wraz z ordynatorem jednego z Oddziałów Psychiatrycznych Wojewódzkiego Szpitala dla Psychicznie i Nerwowo Chorych w Gnieźnie Mariuszem Sz. zatrzymani zostali Andrzej W. i Jarosław L.

"W toku prowadzonego śledztwa prokurator ustalił, że od kilku lat Mariusz Sz. za łapówki w kwotach po 5 tys. złotych przyjmował na oddział przestępców, którzy pobyt w szpitalu wykorzystywali do uniknięcia odbywania kary pozbawienia wolności" - tłumaczyła PK.

Prokuratorzy wskazali, że według ustaleń śledztwa w tym procederze pomagał lekarzowi - Andrzej W., który pośredniczył w kontaktach półświatka przestępczego z Mariuszem Sz. Podkreślili przy tym, że na polecenie prokuratora zatrzymano też Jarosława L. — jednego z wręczających korzyści majątkowe.

Po zatrzymaniu trzech mężczyzn zostało doprowadzonych do Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu. "Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty przyjęcia i udzielenia korzyści majątkowych oraz pomocnictwa do ich udzielenia" - przekazała PK dodając, że Mariusz Sz. przyznał się do popełnienia zarzuconych mu przestępstw i opisał część przestępczego procederu.

"Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania oraz obawę matactwa prokurator skierował do sądu wnioski o zastosowanie wobec podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora, uwzględnił wszystkie wnioski i zastosował tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy" - podała PK.

Za zarzucane czyny podejrzanym może grozić do 8 lat więzienia.

Wielkopolska Prokuratura Krajowa wystosowała również apel o zgłaszanie się osób związanych z procederem wręczania łapówek Ordynatorowi Wojewódzkiego Szpitala dla Psychicznie i Nerwowo Chorych w Gnieźnie.

"Prokuratura przypomina, że zgodnie z art. 229 § 6 kk sprawca przestępstwa udzielenia korzyści majątkowej osobie pełniącej funkcję publiczną nie podlega karze, jeżeli korzyść lub jej obietnica zostały przyjęte, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten dowiedział się o popełnionym przestępstwie" - poinformowała PK.

"W związku z powyższym Prokuratura apeluje do osób, które udzieliły korzyści majątkowej Mariuszowi Sz., aby w celu skorzystania z dobrodziejstwa art. 299 §6 kk, zgłaszały się do Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu" - zaapelowali prokuratorzy.(PAP)

Autorzy: Bartłomiej Figaj, Rafał Pogrzebny

bf/ rpo/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
wielkopolskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2022-01-29 19:00
miejsce
Teatr Muzyczny w Poznaniu, Poznań,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-01-31 19:00
miejsce
Aula UAM, Poznań, ul. Wieniawskiego 1
wstęp biletowany
kiedy
2022-02-02 20:00
miejsce
TROPS Akademickie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-02-06 16:00
miejsce
Teatr WojArt, Poznań, ul....
wstęp biletowany