Rośnie liczba cyberataków, które musimy odpierać
Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podczas konferencji prasowej poprzedzającej otwarcie w Poznaniu kongresu INSECON zaznaczył, że cyberbezpieczeństwo stało się kluczowym obszarem bezpieczeństwa państwa. "Szczególnie widać to po tym, jak wygląda dzisiaj hybrydowa część konfliktu na Ukrainie" - podkreślił.
"W 2022 r. w Polsce mieliśmy 30 tys. incydentów dotyczących cyberbezpieczeństwa. W 2023 r. mieliśmy tych incydentów 80 tys. To jest wzrost o (ponad) 100 proc., a pierwszy kwartał w 2024 roku wskazuje, że po raz kolejny przebijemy tą straszną, ale i prawdziwą liczbę dotyczącą ataków, które musimy odpierać" - powiedział.
Zaznaczył przy tym, że bezpieczeństwo cybernetyczne jest szczególnie ważne w przypadku np. infrastruktury krytycznej.
"Cyberbezpieczeństwo w Polsce armią stoi. Cyberbezpieczeństwo i komponent cybernetyczny w armii to jeden z pięciu najlepszych na świecie. Możemy uczciwie i dumnie powiedzieć, że cyberbezpieczeństwo w Polsce, które jest zapewniane przez Dowództwo Komponentów Obrony Wojsk Cyberprzestrzeni daje nam poczucie, że możemy być dumni przed amerykańskimi partnerami, przed europejskimi sojusznikami" - zapewnił.
Wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk podkreślił, że w 2023 r. odnotowano ponad 5 tys. cyberataków na sieci polskiego wojska. "To ataki, które są bezpośrednio związane z działalnością Federacji Rosyjskiej, ale też Białorusi" - powiedział.
"Dzisiaj każdy z nas ma smartfon, ma czasami smartwatch, drugi telefon, każdy z nas jest podatny na tego typu działalność. Nie tylko wtedy, kiedy sprawuje jakiś urząd państwowy, ale też wtedy, kiedy jest zwykłym użytkownikiem sieci. A my musimy zrobić wszystko, jako państwo, żeby zarówno obywateli, jak i wszystkie systemy w państwie polskim zabezpieczyć" - zaznaczył.
Dodał, że nasz kraj jest jednym z trzech najczęściej cybernetycznie atakowanych na świecie państw. "I Polska staje na wysokości zadania, bo w tej sprawie zostały odrobione lekcje" - powiedział. Polityk podziękował też żołnierzom, którzy zajmują się sferą cyberbezpieczeństwa.
Kongres INSECON to wydarzenie organizowane wspólnie przez Grupę Międzynarodowych Targów Poznańskich i resort obrony. Inicjatywa ma zwiększyć poziom świadomości ws. aktualnych i przyszłych zagrożeń w cyberprzestrzeni. W dwudniowym wydarzeniu ma wziąć udział około 2 tys. ekspertów z Polski i zagranicy.(PAP)
autorzy: Szymon Kiepel, Rafał Pogrzebny
szk/ rpo/ agz/ amac/