kategoria: Na Sygnale
13 czerwiec 2024

Trzy osoby z zarzutami za udział w grupie fałszującej faktury VAT

zdjęcie: Trzy osoby z zarzutami za udział w grupie fałszującej faktury VAT / pixabay/4272012
Fałszywe faktury VAT na łączną kwotę 5,5 mln zł mieli wprowadzić do obrotu trzej mężczyźni zatrzymani przez funkcjonariuszy Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Poznaniu. Podejrzani mieli działać w grupie zajmującej się fikcyjnym handlem drewnianymi paletami - podała poznańska IAS.
REKLAMA

Rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu Małgorzata Spychała-Szuszczyńska poinformowała, że pod koniec maja funkcjonariusze Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Poznaniu przeszukali trzy nieruchomości na terenie województw mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego. Zaznaczyła, że były to kolejne działania prowadzone w ramach śledztwa poznańskiej prokuratury okręgowej dotyczącego prania brudnych pieniędzy oraz wprowadzania do obrotu fałszywych faktur VAT.

Funkcjonariusze zatrzymali trzy osoby, którym przedstawiono zarzuty kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy oraz wystawiania i posługiwania się fałszywymi fakturami VAT. "Łączna wartość wprowadzonych do obrotu +lewych+ faktur to 5,5 mln zł. Wstępnie ustalono, że Skarb Państwa wskutek przestępczej działalności mógł stracić ponad 1,13 mln zł" – podkreśliła Spychała-Szuszczyńska.

Rozbita grupa zajmowała się fikcyjnym obrotem handlowym drewnianymi paletami. Według śledczych, w ten proceder zamieszanych było pięć polskich firm i dwa podmioty estońskie - wszystkie należące do zatrzymanych. Na kontach polskich spółek Generalny Inspektor Informacji Finansowej zabezpieczył 300 tys. zł.

Wobec podejrzanych zastosowano dozór policyjny oraz zakaz opuszczania kraju. Zgodnie z Kodeksem karnym, za udział w zorganizowanej grupie przestępczej grozi do 8 lat więzienia, a za kierowanie taką grupą do 15 lat pozbawienia wolności.(PAP)

autor: Szymon Kiepel

szk/ mark/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
22.4°C
wschód słońca: 04:56
zachód słońca: 21:01
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2024-08-04 18:45
miejsce
Scena na piętrze, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-08-04 20:45
miejsce
Scena na piętrze, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-08-08 20:00
miejsce
BaRock Club, Poznań, ul. Wielka 9
wstęp biletowany
kiedy
2024-08-10 16:00
miejsce
Scena na piętrze, Poznań, ul....
wstęp biletowany