Ujęci liderzy grupy oszustów internetowych; tysiące oszukanych, straty szacowane na 10 mln zł
Biuro prasowe KWP w Poznaniu podało w poniedziałek, że w wyniku współpracy polskiej i niderlandzkiej policji, bieżącej wymiany informacji poprzez sieć ENFAST w ręce stróżów prawa w południowej Holandii wpadli pochodzący z Wielkopolski 53-letni Tomasz Sz. i 43-letni Grzegorz P., podejrzani o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą trudniącą się oszustwami internetowymi.
Członkowie grupy oferowali do sprzedaży pojazdy i wyłudzali pożyczki na poczet przyszłych transakcji. Przestępcy oszukali w ten sposób kilka tysięcy osób z całej Polski.
Za mężczyznami Sąd Okręgowy w Poznaniu wydał listy gończe oraz europejskie nakazy aresztowania.
"Czynności wykonane przez policjantów z Wielkopolski pozwoliły na ustalenie, że obaj poszukiwani ukrywają się na terenie Niderlandów. Wtedy też poznańscy łowcy głów - prowadzący sprawę poszukiwawczą, poinformowali o tym fakcie przedstawicieli sieci ENFAST w Komendzie Głównej Policji, którzy nawiązali współpracę ze swoimi holenderskimi odpowiednikami. Wyspecjalizowany w lokalizowaniu najbardziej poszukiwanych przestępców zespół poszukiwań zaczął weryfikować informacje uzyskane od polskich funkcjonariuszy" - podała policja.
Jak podkreślono obaj poszukiwani byli bardzo ostrożni i przez jakiś czas skutecznie wymykali się stróżom prawa, m.in. zmieniali miejsca pobytu i stosowali inne metody, aby uniknąć zasądzonej przez polski sąd kary pozbawienia wolności.
"Rankiem 2 lutego w miejscowości Rijswijk, w południowej Holandii, doszło do zatrzymania Grzegorza P. Drugi z poszukiwanych wpadł w ręce policjantów w godzinach wieczornych, w tej samej miejscowości. Aktualnie obaj oczekują w areszcie na ekstradycję do Polski" - podała policja.
Sieć ENFAST, czyli europejska sieć współpracy Policji zajmująca się lokalizowaniem i zatrzymywaniem najbardziej niebezpiecznych przestępców poszukiwanych europejskimi nakazami aresztowania funkcjonuje na terenie Unii Europejskiej od dwunastu lat. Policjanci należący do sieci współpracują na co dzień z Europolem, Interpolem i dziesięcioma krajami partnerskimi spoza UE.
Polskie przedstawicielstwo sieci znajduje się w Wydziale Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego KGP.(PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ mark/