kategoria: Na Sygnale
12 czerwiec 2024

Wniosek do prokuratury ws. wsparcia przez Lasy Państwowe Fundacji Ekologiczne Forum Młodzieży

zdjęcie: Wniosek do prokuratury ws. wsparcia przez Lasy Państwowe Fundacji Ekologiczne Forum Młodzieży / fot. PAP
fot. PAP
Złożyliśmy wniosek do prokuratury w sprawie wsparcia Fundacji Ekologiczne Forum Młodzieży przez jednostki Lasów Państwowych, najliczniej z terenu Regionalnej Dyrekcji LP w Białymstoku, na łączną kwotę ponad 733 tys. zł - poinformował w środę wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała. Zdaniem wiceministra "mamy do czynienia ze zorganizowaną grupą przestępczą, która wyprowadzała majątek Lasów Państwowych".
REKLAMA

"Kontrola przeprowadzona przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Białymstoku dotyczyła wsparcia udzielonego Fundacji Ekologiczne Forum Młodzieży przez jednostki organizacyjne Lasów Państwowych, w postaci umów darowizn oraz w ramach umów związanych z obrotem nieruchomościami Skarbu Państwa" - poinformował w środę na konferencji prasowej wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała.

Dodał, że w ramach kontroli uzyskano informację o środkach pozyskanych przez 162 nadleśnictwa na 429 w całej Polsce w latach 2018-2023 na rzecz Fundacji Ekologiczne Forum Młodzieży w formie łącznej darowizny w wysokości ponad 733 tys. zł - najliczniej z terenów RD LP w Białymstoku, ale również w Olsztynie i Katowicach. "Wszystko znajduje się we wniosku, który złożyliśmy do prokuratury" - powiedział Dorożała.

Jak mówił, "wysyłane były maile przez byłego dyrektora regionalnego Lasów Państwowych do swoich pracowników, do podwładnych, zachęcające wręcz (...), że mają przelewać pieniądze na konkretną fundację". Wyjaśnił, że ta fundacja zajmowała się m.in. "walką z ekoterroryzmem oraz świętowaniem 32. rocznicy Radia Maryja".

"Ksiądz Tomasz D. który pojawia się w tych dokumentach, który był założycielem i beneficjentem tej fundacji, zatrudniony w Lasach Państwach, pracujący głównie zdalnie. Zresztą podobnie jak innych kilka osób" - wskazał wiceminister. Jak powiedział, mowa jest także o umowach na korzystanie z nieruchomości przez Fundację Ekologiczne Forum Młodzieży. "Te osoby, które pojawiają się w dokumentach, zostały zwolnione" - zaznaczył.

Zdaniem wiceministra "mamy do czynienia ze zorganizowaną grupą przestępczą, która wyprowadzała majątek Lasów Państwowych". "Ten proces który rozpoczęliśmy, te akty oskarżenia, które będą formułowane, doprowadzą do tego, że ci ludzie odpowiedzą za te nieprawidłowości, deprawacje, których dopuszczali się, psując i niszcząc godność leśnika Lasów Państwowych" - powiedział.

Wiceminister stwierdził, że przede wszystkim najważniejsze jest podejście systemowe do problemu nadużyć w Lasach Państwowych. Poinformował, że audyt Lasów Państwowych "ma się zakończyć z końcem roku". Dodał, że będzie dzielony na etapy, aby uniemożliwić zacieranie śladów.

Jak wskazał, 100 mln zł to kwota nieprawidłowości wynikająca z audytu, który już przeprowadzono.

Obecnie powierzchnia lasów w Polsce to ponad 9,2 mln ha, z czego przeszło 7,3 mln ha zarządzane jest przez Lasy Państwowe. LP informują na swojej stronie internetowej, że są największą w Unii Europejskiej organizacją zarządzającą lasami należącymi do Skarbu Państwa, gospodarują na jednej czwartej powierzchni Polski. LP zatrudniają około 26 tys. osób. (PAP)

autor: Anna Bytniewska

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
22.4°C
wschód słońca: 04:56
zachód słońca: 21:01
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2024-08-04 18:45
miejsce
Scena na piętrze, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-08-04 20:45
miejsce
Scena na piętrze, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-08-08 20:00
miejsce
BaRock Club, Poznań, ul. Wielka 9
wstęp biletowany
kiedy
2024-08-10 16:00
miejsce
Scena na piętrze, Poznań, ul....
wstęp biletowany