3 listopad 2023

Duże zainteresowanie Społeczną Agencją Najmu

fot. nadesłane
336 wniosków o wynajęcie mieszkania złożono w ramach Społecznej Agencji Najmu. To nowy miejski program, który pozwala poznaniankom i poznaniakom na atrakcyjny cenowo i bezpieczny najem lokali. Wciąż prowadzony jest nabór mieszkań do pierwszej edycji programu.
REKLAMA
W stolicy Wielkopolski Społeczną Agencję Najmu w imieniu Miasta prowadzi Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych. SAN pośredniczy między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych.

Oferta SAN-u jest adresowana m.in. do osób, które w przeszłości ubiegały się o pomoc mieszkaniową, ale jej nie otrzymały z powodu zbyt wysokich zarobków lub niewystarczającej liczby uzyskanych punktów. Z oferty programu skorzystać mogły również osoby, które nie zostały zakwalifikowane do programu "Mieszkanie do remontu" lub były najemcami w ramach "Miejskiego Biura Najmu". Potencjalni lokatorzy zainteresowani udziałem w programie mogli do 20 października składać wnioski o najem lokalu.

Wpłynęło ich aż 336. Są one na etapie weryfikacji.

Tak ogromne zainteresowanie programem pokazuje, że wciąż bardzo liczna jest na rynku najmu grupa osób z tzw. luki dochodowej - czyli zarabiających zbyt dużo, by otrzymać mieszkanie komunalne i jednocześnie za mało, by kupić lokal na kredyt czy wynająć go komercyjnie. Zadaniem Miasta jest wsparcie tych osób w znalezieniu nowego domu, co realizujemy właśnie w ramach pilotażowej edycji Społecznej Agencji Najmu - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Program ma na celu także wykorzystanie potencjału mieszkań z zasobu prywatnego. Szczególnie tych, które z różnych powodów nie są wynajmowane przez właścicieli, bo np. odziedziczyli oni mieszkanie, ale w nim nie zamieszkują lub obawiają się nierzetelnych najemców czy możliwych zniszczeń w lokalu.

Udział w Społecznej Agencji Najmu to dla właścicieli bezpieczne rozwiązanie. Podpisują oni umowę z ZKZL i to spółka miejska jest odpowiedzialna za bieżące płatności i ewentualne remonty lokali. Publiczny partner, jakim jest ZKZL, to dla właścicieli wiarygodny kontrahent, który jest gwarancją stabilnego i regularnego wynajmu. Właściciele mieszkań - poza gwarancjami terminowej zapłaty w całym okresie najmu, otrzymania lokalu w stanie niepogorszonym i brakiem jakichkolwiek obowiązków związanych z kontaktami z najemcą - uzyskują też zwolnienie swoich dochodów z najmu z podatku dochodowego i VAT. Całościowym zarządzaniem nieruchomością zajmie się ZKZL.

Nabór mieszkań prowadzony jest w trybie ciągłym poprzez stronę internetową www.san.poznan.pl. Pierwsza, pilotażowa odsłona programu zakłada udostępnienie 100 lokali poznańskim rodzinom. Jak do tej pory właściciele mieszkań zgłosili 74 nieruchomości.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Poznań
0.7°C
wschód słońca: 07:48
zachód słońca: 15:39
Koronawirus
wielkopolskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2023-12-08 19:30
miejsce
Centrum Kongresowo Dydaktyczne...
wstęp biletowany
kiedy
2023-12-08 20:00
miejsce
Dragon Social Club, Poznań, Zamkowa 3
wstęp biletowany
kiedy
2023-12-09 15:30
miejsce
Kino Teatr Apollo, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2023-12-09 16:30
miejsce
Sala Ziemi Poznań Congress Center,...
wstęp biletowany