reklama
kategoria: Polityka
3 grudzień 2024

Dłuższe prace nad raportem ws. spraw z lat 2016-2023; częściowe ustalenia do końca roku

zdjęcie: Dłuższe prace nad raportem ws. spraw z lat 2016-2023; częściowe ustalenia do końca roku / fot. PAP
fot. PAP
Wydłużają się prace nad pierwotnie mającym być gotowym do końca listopada br. raportem zespołu prokuratorów, powołanego do zbadania spraw z lat 2016-2023. Prokuratura Krajowa podała we wtorek, że do końca roku gotowy ma być raport częściowy z analizy pierwszych 200 spraw.
REKLAMA

Rzecznik prasowy PK prok. Przemysław Nowak poinformował ponadto, że zapowiedziany raport częściowy zostanie publicznie zaprezentowany na konferencji prasowej na przełomie roku.

"Prace zespołu będą kontynuowane. Przedmiotem badania będzie kolejnych kilkaset spraw, na bieżąco wskazywanych przez prokuratorów regionalnych, ale również zgłaszanych przez obywateli i organizacje pozarządowe. Przewidywany termin zakończenia badania spraw i sporządzenia raportu końcowego, to koniec lutego 2025 r." - przekazał we wtorek prok. Nowak. Jak zapewnił, raport końcowy zostanie również zaprezentowany publicznie.

Jednocześnie zespół w listopadzie br. został rozszerzony o kolejnych pięć osób i obecnie liczy 10 prokuratorów.

Jeszcze latem tego roku PK informowała o powołaniu zespołu prokuratorów "do zbadania spraw pozostających w zainteresowaniu opinii publicznej ze względu na ich przedmiot oraz charakter, prowadzonych i zakończonych w latach 2016-2023". Zespół powstał na mocy zarządzenia prokuratora krajowego Dariusza Korneluka z 16 sierpnia br.

"Zadaniem zespołu jest dokonanie analizy spraw, wytypowanych przez prokuratorów regionalnych, pod kątem prawidłowości ich prowadzenia, wytyczania kierunków postępowania, poziomu i sprawności realizowania czynności, jak również zasadności i merytoryczności podejmowania końcowych rozstrzygnięć oraz kierowanych aktów oskarżenia. Na podstawie decyzji przewodniczącej zespołu przedmiotem badania mogą zostać objęte również inne sprawy, niewytypowane przez prokuratorów regionalnych" - mówił wtedy prok. Nowak.

Przewodniczącą zespołu została dyrektor Departamentu Postępowania Przygotowawczego Katarzyna Kwiatkowska, a zastępcą przewodniczącej - dyrektor Departamentu Przestępczości Gospodarczej Marek Wełna. W zespole znaleźli się wówczas także: zastępca dyrektora Departamentu Postępowania Przygotowawczego Krzysztof Wójcik, dyrektor Biura Prezydialnego Jarosław Onyszczuk oraz prokurator regionalny w Krakowie Mariusz Krasoń.

We wtorek poinformowano, że zespół został wzmocniony o dyrektora Departamentu Postępowania Sądowego Andrzeja Janeckiego, dyrektora Biura Kadr Ireneusza Szeląga, dyrektora Departamentu Spraw Wojskowych Tomasza Mackiewicza, naczelnika Wydziału Spraw Wewnętrznych Dariusza Makowskiego oraz zastępcę dyrektora Biura Prezydialnego Krzysztofa Karsznickiego.

"Powiększenie składu osobowego zespołu o kolejnych pięciu prokuratorów pozwoli na szybsze zakończenie prac i zaprezentowanie raportu końcowego" - ocenił rzecznik PK.

Według aktualnych planów do końca tego roku ma zakończyć się analiza pierwszych 200 spraw. "Były to sprawy przede wszystkim wytypowane przez prokuratorów regionalnych, ale również zgłoszone przez obywateli i organizacje pozarządowe" - zaznaczył prok. Nowak.

Na podstawie wyników badania tych spraw w grudniu 2024 r. zostanie sporządzony raport częściowy. "Będzie on zawierał wyniki analizy spraw, ocenę sposobu ich prowadzenia oraz wnioski dotyczące prawidłowości wykonywania ustawowych zadań przez prokuratorów. W raporcie zostaną przedstawione przykłady stwierdzonych nieprawidłowości, w tym dotyczące wykorzystania prokuratury do celów prywatnych lub politycznych, związanych ze środowiskiem ówczesnego kierownictwa prokuratury" - poinformowano.

Z kolei - jak dodano - planowany na luty przyszłego roku raport końcowy "będzie zawierać również rekomendacje dla prokuratora krajowego co do konieczności podjęcia lub wznowienia postępowań, podjęcia decyzji co do zasadności popierania oskarżenia, jak również wdrożenia odpowiedzialności dyscyplinarnej lub karnej prokuratorów". (PAP)

autor: Marcin Jabłoński

mja/ itm/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
-0.4°C
wschód słońca: 07:49
zachód słońca: 16:15
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2025-01-19 15:30
miejsce
Kino Teatr Apollo, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 15:30
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 17:00
miejsce
Scena Wspólna, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 18:00
miejsce
Aula UAM, Poznań, ul. Wieniawskiego 1
wstęp biletowany