reklama
kategoria: Polityka
1 czerwiec 2024

Na konwencji Lewicy postulaty m.in. płatnych staży i europejskich emerytur

zdjęcie: Na konwencji Lewicy postulaty m.in. płatnych staży i europejskich emerytur / fot. PAP
fot. PAP
Tanie mieszkania na wynajem, europejskie emerytury, płatne staże i umożliwienie 16-latkom głosowania w wyborach - postulowali politycy Lewicy na sobotniej konwencji w Łodzi pt. "Europa dla Młodych". "Bruksela zbyt rzadko schodzi z piedestału i dostrzega młodych ludzi" - mówił europoseł Robert Biedroń.
REKLAMA

Podczas konwencji polityk przypomniał, że to Lewica 20 lat temu wprowadziła Polskę do Europy. "Chcemy Europy 2.0 – Europy dla ludzi. To nasze zadanie w Unii na najbliższą przyszłość" - powiedział współprzewodniczący Nowej Lewicy.

Według Biedronia to Lewica wywalczyła europejską pensję minimalną, a teraz - podkreślił - chce wywalczyć europejskie emerytury; tak, by emeryci czuli, że też są częścią wspólnej Europy. Wśród innych postulatów, zaprezentowanych na konwencji, znalazły się: powołanie europejskiego funduszu budowy mieszkań na tani wynajem oraz umożliwienie młodzieży głosowania w wyborach od 16. roku życia. Obecnie w Polsce czynne prawo wyborcze przysługuje obywatelom polskim, którzy ukończyli 18 lat (najpóźniej w dniu głosowania).

Zdaniem Biedronia "Bruksela zbyt rzadko schodzi z piedestału i dostrzega młodych ludzi". "Chcemy, żeby młodzi ludzie czuli, że mogą decydować o losie Europy" - przekonywał.

Obecna również na konwencji Joanna Scheuring-Wielgus zauważyła, że "mamy szczęście, że urodziliśmy się w Polsce i w Europie, bo Unia Europejska to miejsce, gdzie ważne są fundamentalne wartości - równość i wolność". "Ale dla Lewicy ważne jest też słowo +sprawiedliwość społeczna+" - zaznaczyła.

"Bo co to za równość, co to za wolność, jeśli jednemu rodzice kupują mieszkanie, a innego nie stać na akademik? Równość i wolność nie istnieją bez sprawiedliwości społecznej" - wskazywała wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. Sprawiedliwość społeczną Scheuring-Wielgus nazwała "smarem" UE. "Jeśli tego +smaru+ nie ma, wszystko trzeszczy i się rozwala" - dodała.

Były premier Marek Belka podkreślił, że jego pokolenie oraz pokolenie jego dzieci "to dwa pierwsze od kilkuset lat polskie pokolenia, które nie przeżyły horroru wojny". "Pierwszy raz od 300 lat nasz potężny sąsiad - Niemcy - jest naszym sojusznikiem w UE i w NATO. Unia zapewnia nam nie tylko dobrobyt, ale i bezpieczeństwo, a współczesny świat nie jest już idylliczny. Jest coraz bardziej konfrontacyjny i musimy znaleźć w nim swoje miejsce" - mówił Belka.

Mówił również m.in. o powiązaniach, jakie mają ze sobą pozornie odległe sprawy: klimat i nielegalna migracja. "Dla ludzi, którzy lekko na to patrzą, ocieplenie klimatu to lepsze warunki do uprawy winorośli. Tragedii nie ma. Ale pomyślmy o tym inaczej. Z powodu ocieplenia klimatu, kilkaset milionów ludzi w Afryce straci dostęp do wody, spakuje się i ruszy do Europy - do tego szczęśliwego raju" - tłumaczył.

Belka wskazywał również, że - skoro przez konieczność osiągania kompromisów dla jednomyślności w UE decyzje podejmowane są zbyt wolno - to trzeba wykorzystać możliwości obecnych traktatów, a jeśli będzie trzeba, niektóre z nich należy zmienić, aby część decyzji kraje unijne podejmowały kwalifikowaną większością głosów. Były premier przekonywał również, że - aby osiągnąć cele - potrzebujemy kompetentnych, euroentuzjastycznych przedstawicieli w europejskich instytucjach.

Działacz Lewicy Mateusz Orłowski podkreślił, że partia idzie do Brukseli walczyć o Europę dla młodych i o lepszą przyszłość, a także o Unię, która nie będzie biernie przyglądać się problemom, ale będzie te problemy rozwiązywać.

Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce odbędą się 9 czerwca. Polacy będą wybierać 53 posłów.

* * *

Wszystko, co trzeba wiedzieć o wyborach do PE [Dane, infografiki, wideo]

www.pap.pl/aktualnosci/wszystko-co-trzeba-wiedziec-o-wyborach-do-parlamentu-europejskiego-dane-grafiki-wideo

Infografiki do pobrania dla klientów:

https://igrafika.pap.pl/fotoweb/Grid.fwx?archiveId=5005

wideo i foto w serwisach: wideo.pap.pl i fotobaza.pap.pl (PAP)

autor: Marek Juśkiewicz

jus/ sdd/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
-0.9°C
wschód słońca: 07:48
zachód słońca: 16:17
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2025-01-20 17:30
miejsce
Teatr Wielki, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-20 19:00
miejsce
Teatr Wielki, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-20 19:00
miejsce
Aula UAM, Poznań, ul. Wieniawskiego 1
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-20 19:00
miejsce
Tama, Poznań, Niezłomnych 2
wstęp biletowany