Urząd Miasta Poznania podkreślił, że pełnienie funkcji ławnika to zaszczyt i honor, ale przede wszystkim wielka odpowiedzialność. Ławnik jest funkcjonariuszem publicznym. To "sędzia społeczny", który pełni taką samą funkcję, jak sędzia zawodowy. Ławnicy uczestniczą w rozstrzyganiu spraw przed sądami pierwszej instancji, są niezawiśli i podlegają tylko Konstytucji oraz ustawom.
Wybory uzupełniające ławników przeprowadza rada miasta na wniosek przekazany przez prezesa Sądu Okręgowego w Poznaniu. Poszukiwane są 93 osoby, w tym 71 do orzekania w zakresie prawa pracy.
Ławnikiem może zostać każdy, kto ma obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw. Kandydat powinien mieć nieskazitelny charakter i wiek od 30 do 70 lat. Musi pracować lub mieszkać w Poznaniu od roku lub dłużej, mieć wykształcenie co najmniej średnie i na tyle dobre zdrowie, by móc pełnić swoje obowiązki.
Do pełnienia tej funkcji nie mogą jednak zgłaszać się osoby zatrudnione w sądzie lub w prokuraturze, policjanci, żołnierze, pracownicy służby więziennej, adwokaci, radcowie prawni ani aplikanci. Swojej kandydatury nie mogą też zgłaszać duchowni i radni. Wykluczone są również osoby, wchodzące w skład organów, od których decyzji można odwoływać się w sądzie.
Kandydatów mogą zgłosić prezesi sądów, stowarzyszenia, zarejestrowane organizacje społeczne i zawodowe - z wyjątkiem partii politycznych. Swojego kandydata zgłosić może też grupa 50 osób, które na stałe mieszkają w Poznaniu i mają prawa wyborcze.
Aby zaproponować kandydata, należy złożyć w Urzędzie Miasta Poznania kartę zgłoszenia. Sam kandydat na ławnika powinien przygotować m.in. zaświadczenie o stanie zdrowia.
Więcej szczegółów na temat wyborów, wzory karty zgłoszenia i dokładny wykaz wymaganych oświadczeń można znaleźć na stronie internetowej: www.poznan.pl/lawnicy. (PAP)
rpo/ mhr/