Wielkopolskie/ Na poznańskiej Łacinie powstanie nowy park
Poznański magistrat przypomniał, że Łacina to jedno z najszybciej rozwijających się osiedli stolicy Wielkopolski. Teraz, władze Poznania razem z parafią Łacina i Fundacją Zakłady Kórnickie podjęły inicjatywę stworzenia tam nowego parku.
„Rozpoczyna się etap konsultacji - na ich podstawie powstanie finalny plan. Eksperci będą rozmawiali z mieszkańcami, aby stworzyć przestrzeń spełniającą ich potrzeby, która będzie miała pozytywny wpływ na środowisko. Na pierwszym spotkaniu dotyczącym nowego parku Miasto reprezentowali Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta i Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania” – podał magistrat.
Park św. Franciszka ma być integralną częścią parafii Imienia Jezus. Na części terenu powstanie Centrum Duszpasterskie.
Jak podkreślił proboszcz parafii na poznańskiej Łacinie ks. Radek Rakowski, „Centrum Duszpasterskie, które powstaje na Łacinie, ma być miejscem otwartym na wierzących i niewierzących. Chcemy stworzyć międzypokoleniowe miejsce spotkań, które pomoże w budowaniu wspólnoty, tworzeniu kultury oraz odkrywaniu duchowej sfery życia człowieka”.
„Park św. Franciszka ma również być miejscem dla wszystkich, gdzie obcując z przyrodą będziemy mogli się wyciszyć, odpocząć i odkrywać wspólnie piękno fauny i flory, stworzenia bożego” – dodał.
Dariusz Grzybek, prezes Fundacji Zakłady Kórnickie, podkreślił, że bardzo ważna jest funkcja społeczna parku. Jak mówił, „Park św. Franciszka w Poznaniu to miejsce - symbol. Położony pośrodku nowych osiedli ma być zieloną enklawą dającą oddech dla mieszkańców nowej dzielnicy i dającą okazję do tworzenia nowej wspólnoty ludzi, których połączyło miejsce zamieszkania i szacunek dla dzieła stworzenia głoszonego przez św. Franciszka”.
„Święty Franciszek z Asyżu jest postacią jednoczącą ludzi różnych profesji, różnych idei, emocji i stanów. Wokół niego gromadzą się zdeklarowani chrześcijanie i osoby kroczące innymi ścieżkami duchowymi. Bo właśnie duchowość i kultura są nowymi inspiracjami dla postaw proekologicznych, dla uważności i szacunku dla Ziemi, dla budowania naszej wspólnej przyszłości. To właśnie ekologia integralna, zwracająca uwagę na wzajemne przyjazne relacje człowieka z Ziemią, jest myślą, której potrzeba dziś szczególnie. Park św. Franciszka ma być zarówno enklawą zieleni pośrodku nowych blokowisk, ale i miejscem refleksji nad światem i punktem tworzenia nowej kultury szacunku, przyjaźni i współpracy” – dodał.
Zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski zaznaczył, że władze miasta doceniają zaangażowanie lokalnej społeczności w to przedsięwzięcie. „Pokazuje ono, jak ważny jest to temat dla mieszkańców. Cieszymy się, że kolejne takie miejsce przyczyni się do wzrostu komfortu życia w Poznaniu” – zaznaczył.
W projekt zaangażowany jest również m.in. Uniwersytet Przyrodniczy. Inicjatorom parku zależy na włączeniu wszystkich grup społecznych i mieszkańców w tworzenie najpierw koncepcji terenu, a następnie aktywny udział w jego powstawaniu i utrzymaniu. Otwarcie parku św. Franciszka na Łacinie przewidywane jest na 2024 rok. (PAP)
autor: Anna Jowsa
ajw/ akub/