23 listopad 2022

Resort rolnictwa będzie wspierał produkcję żywności ekologicznej

zdjęcie: Resort rolnictwa będzie wspierał produkcję żywności ekologicznej / fot. PAP
fot. PAP
Ministerstwo rolnictwa będzie wspierało produkcję żywności ekologicznej, zachęcając rolników i przetwórców do jej wytwarzania - mówił na konferencji wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Dodał, że chodzi też o informowanie o walorach takich produktów.
REKLAMA

Kowalczyk podkreślił, że rozwój produkcji ekologicznej jest ważnym zadaniem dla ministerstwa rolnictwa. Mówił, że chodzi o to, by zdrowa żywność była dostępna, ale także o zobowiązanie wynikające z Europejskiego Zielonego Ładu, w którym zapisano istotny wzrost upraw ekologicznych.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że Polska nie jest w czołówce krajów mających takie uprawy; w Polsce zajmują one zaledwie 3,5 proc. powierzchni gruntów uprawnych. W Planie Strategicznym 2023-2027 zaplanowano zwiększenie powierzchni upraw ekologicznych do 7 proc., ale najważniejszy nie jest wzrost upraw, ale pozyskanie produktów ekologicznych - przekonywał. Jego zdaniem ważne jest powiązanie produkcji upraw ekologicznych z produkcją konkretnych wyrobów.

Jak wskazywał, rozwój upraw ekologicznych jest możliwy wtedy, gdy jest zbyt na żywność ekologiczną w formie przetworzonej.

Minister zapewnił, że resort rolnictwa będzie wspierał produkcję ekologiczną m.in. poprzez dopłaty do upraw i edukację rolników. Wśród form pomocy wymienił też współfinansowanie w ramach Krajowego Planu Odbudowy przetwórstwa, w tym ekologicznego. "Prowadzę też rozmowy z ministerstwem edukacji, ministerstwem zdrowia po to, by intensywnie promować walory rolnictwa ekologicznego - zdrowotne i edukacyjne np. w szkołach, przedszkolach czy w szpitalach" - powiedział Kowalczyk.

Jak mówił, ministerstwo będzie się starać, by sieci handlowe i sklepy wyznaczały półki z produktami ekologicznymi. Wspomniał też o inicjatywnie, by wspólnie z Generalną Dyrekcją Lasów Państwowych utworzyć sieć sklepów rolnictwa ekologicznego i produkcji leśnej; byłaby tam sprzedawana np. dziczyzna oraz produkty runa leśnego.

"Przygotowujemy w budynku ministerstwa taką placówkę handlową, gdzie wspólnie będzie prowadzona sprzedaż takich produktów" - powiedział Kowalczyk. Sklep ma powstać w siedzibie ministerstwa, w Warszawie na ul. Wspólnej, obok biura przepustek. Przeznaczone na ten cel pomieszczenie jest remontowane, a oferty z zapytaniem o chęć sprzedaży żywności eko rozesłano do producentów ekologicznych.

Minister powiedział PAP, że sprzedaż ruszy prawdopodobnie za kilka tygodni.

Kowalczyk zwrócił też uwagę, jak ważne jest przekazywanie wiedzy o produktach ekologicznych. Wyjaśnił, że chodzi o produkty kontrolowane "od pola do stołu", posiadające odpowiednie certyfikaty. Jak mówił, dotyczy to zarówno surowców, jak i produktów przetworzonych, które mają oznaczenia świadczące o produkcji ekologicznej, czyli zielony listek. Przekonywał, że dopiero takie oznaczenie, a nie nazwa "ekologiczny" jest gwarantem produktu ekologicznego.

Szef MRiRW podkreślił, że produkt jest ekologiczny wtedy, gdy został wyprodukowany bez stosowania chemicznych środków ochrony roślin czy nawozów sztucznych, wytworzony z materiału genetycznego rolnictwa ekologicznego i przetworzony bez sztucznych dodatków oraz konserwantów.

Wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski przypomniał, że w tym roku została uchwalona nowa ustawa dotycząca rolnictwa ekologicznego, a w Krajowym Planie Strategicznym zaplanowano większe dopłaty na ten cel, co ma zachęcać do podjęcia takiej produkcji. (PAP)

autor: Anna Wysoczańska

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
2°C
wschód słońca: 07:21
zachód słońca: 16:51
Koronawirus
wielkopolskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2023-02-08 19:00
miejsce
Sala Ziemi Poznań Congress Center,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-09 20:00
miejsce
Dragon Social Club, Poznań, Zamkowa 3
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-10 19:00
miejsce
Kino Teatr Apollo, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-10 20:00
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany