kategoria: Rolnictwo i Hodowla
7 lipiec 2024

Trzy daniele urodziły się w gołuchowskiej Pokazowej Zagrodzie Zwierząt

zdjęcie: Trzy daniele urodziły się w gołuchowskiej Pokazowej Zagrodzie Zwierząt / v45548480
v45548480
Trzy daniele urodziły się w Pokazowej Zagrodzie Zwierząt. Maluchy mają się dobrze – poinformował na stronie społecznościowej Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie.
REKLAMA

Trzy daniele urodziły się w Pokazowej Zagrodzie Zwierząt Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie k. Kalisza. Obecnie mieszka tam 19 danieli, 5 żubrów, 8 dzików i 4 koniki polskie.

Daniele - jak poinformował OKL - mają charakterystyczne ubarwienie sierści. W większości są jasnobrązowe, brzuch jest biały, na tułowiu występują białe, okrągłe plamy, a wzdłuż kręgosłupa biegnie ciemna pręga.

Zwierzęta te cechują doskonały węch, słuch i wzrok. Daniele żyją w grupach zwanych chmarami. Ich okres godowy nazywany jest bekowiskiem, odbywa się w listopadzie i grudniu. Można wtedy usłyszeć głos godowy byków, który brzmi podobnie do kaszlu. W czerwcu kolejnego roku samica daniela (łania) rodzi cielaki. Daniele żywią się pędami i korą drzew, roślinami zielnymi, lubią też żołędzie i kasztany.

Pokazowa Zagroda Zwierząt w Gołuchowie została założona w kwietniu 1977 roku. Jej utworzenie wynikało ze wzrostu populacji żubra i konieczności tworzenia nowych, rozproszonych ośrodków hodowlanych. Zagroda zlokalizowana jest w kompleksie leśnym przylegającym do parku-arboretum. Zajmuje powierzchnię ponad 20 ha ogrodzonego terenu. Żyją w niej żubry, koniki polskie, daniele i dziki. Hodowla dzikich zwierząt nawiązuje do dawnej tradycji utrzymywania zwierzyńców w pobliżu rezydencji magnackich. Zagrodę można zwiedzać bezpłatnie od świtu do zmierzchu.(PAP)

bak/ bar/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
22.4°C
wschód słońca: 04:56
zachód słońca: 21:01
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2024-08-04 18:45
miejsce
Scena na piętrze, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-08-04 20:45
miejsce
Scena na piętrze, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-08-08 20:00
miejsce
BaRock Club, Poznań, ul. Wielka 9
wstęp biletowany
kiedy
2024-08-10 16:00
miejsce
Scena na piętrze, Poznań, ul....
wstęp biletowany