reklama
kategoria: Rolnictwo i Hodowla
25 wrzesień 2024

W stołecznym zoo urodził się drugi najmniejszy jeleń świata

zdjęcie: W stołecznym zoo urodził się drugi najmniejszy jeleń świata / fot. PAP
fot. PAP
W stołecznym ogrodzie zoologicznym urodziła się samiczka pudu południowego, drugiego najmniejszego jelenia świata. Zoo prosi o pomoc warszawiaków, by wybrali dla niej imię.
REKLAMA

Samiczka pudu urodziła się 16 lipca. Nie urośnie zbyt duża, ponieważ pudu południowy osiąga do ok. 40 cm w kłębie – poinformował w mediach społecznościowych stołeczny ogród zoologiczny.

Młoda pudu to córeczka Evy i Pitchu. Rośnie zdrowo i już można próbować wypatrywać ją na wybiegu. "A to nie lada wyzwanie, ponieważ pudu to dość nieśmiały gatunek, który niespecjalnie kwapi się do dłuższych spacerów przed ludźmi, ale warto próbować" – zaznaczyło zoo.

Rozpoczęło też plebiscyt na imię dla młodej pudu. Do końca tygodnia, czyli do niedzieli 29 września włącznie, można wpisywać propozycje imion pod postem zamieszczonym na Facebooku. Przypomniało też, że w tym roku wszystkie zwierzęta urodzone w warszawskim zoo otrzymują imiona na literę p. W następnej fazie plebiscytu, już w poniedziałek 30 września, opiekunowie wybiorą cztery imiona, które przejdą do głosowania półfinałowego zaplanowanego na przyszły tydzień.

Pudu południowy to mały ssak z rodziny jeleniowatych występujący w Ameryce Południowej. Jest niewiele większy od swojego kuzyna, pudu północnego, co czyni go drugim najmniejszym jeleniowatym świata. Populacja pudu południowego stale się zmniejsza w wyniku utraty siedlisk. Obecnie gatunek ten znajduje się w kategorii bliski zagrożeniu.

Dorosłe samce ważą poniżej 15 kg i mają w kłębie zaledwie 30-40 cm, samice są o ok. kilograma lżejsze. Zwierzęta te mają stosunkowo długą sierść składającą się z charakterystycznych, pustych w środku włosów. Umaszczenie jest zmienne sezonowo – od rudawocynamonowego w porze ciepłej po ciemnobrązowego zimą. U młodych, jak u wielu innych jeleniowatych, występują jasne plamki na bokach ciała. Samce mają krótkie (ok. 7 cm), ostre, nierozdwojone poroże, które zrzucają w lipcu.

Dokładny zasięg pudu południowego jest dość trudny do określenia, bo ssak ten jest bardzo płochliwy i rzadko widziany.

Pudu południowy jest roślinożercą. Wyszukuje w lasach wysoko odżywcze części roślin – zjada liście, pąki i owoce z gałęzi krzewów. (PAP)

mas/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
-0.4°C
wschód słońca: 07:49
zachód słońca: 16:15
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2025-01-19 15:30
miejsce
Kino Teatr Apollo, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 15:30
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 17:00
miejsce
Scena Wspólna, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 18:00
miejsce
Szczęście Drink Bar, Poznań,...
wstęp biletowany