kategoria: Społeczne
1 grudzień 2023

Gdy widzimy kogoś śpiącego na ławce, czy przystanku - reagujmy; apeluję o wrażliwość

zdjęcie: Gdy widzimy kogoś śpiącego na ławce, czy przystanku - reagujmy; apeluję o wrażliwość / fot. PAP
fot. PAP
Zima to trudny czas dla wielu osób, szczególnie tych zmagających się z kryzysem bezdomności; apeluję o wrażliwość na drugiego człowieka, reagujmy, gdy widzimy, gdy ktoś np. śpi na ławce, przystanku, gdy wyraźnie potrzebuje pomocy - przekazała PAP minister rodziny i polityki społecznej Dorota Bojemska.
REKLAMA

Szefowa MRiPS zwróciła uwagę, że zima to trudny czas dla wielu osób, szczególnie tych zmagających się z kryzysem bezdomności.

"Nie możemy pozwolić na to, by pośpiech czy brak poczucia odpowiedzialności przysłaniały nam drugiego człowieka potrzebującego. Apeluję: reagujmy, gdy widzimy, gdy ktoś np. śpi na ławce, przystanku, gdy wyraźnie potrzebuje pomocy" – podkreśliła minister.

Jak zaznaczyła, "doniesienia medialne z ostatnich dni są porażające, a niskie temperatury naprawdę stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia". Wskazała, że wielu takich historii można byłoby uniknąć, gdyby w porę udzielona została pomoc.

"W tłumie, na ulicy mamy czasem poczucie, że nie musimy reagować, że zrobi to ktoś inny. Finalnie nie reaguje nikt i właśnie wtedy dochodzi do tragedii. Gorąco apeluję o wrażliwość na drugiego człowieka. Nigdy nie możemy być pewni, czy my sami albo nasi bliscy nie znajdą się w takiej sytuacji. Dawajmy przykład, mówmy głośno o tym, że należy pomagać, alarmować odpowiednie służby" – zaapelowała Bojemska.

Szefowa resortu rodziny przypomniała, by zwracać szczególną uwagę na samotnie poruszające się dzieci, osoby starsze, które wyglądają na zagubione. "Nie można lekceważyć także własnego samopoczucia – jeżeli czujemy się źle, nie forsujmy się, zostańmy w domu, nie wstydźmy się prosić o pomoc" - dodała.

"Za niewiele ponad trzy tygodnie będziemy obchodzić Święta Bożego Narodzenia. W poprzedzającym je okresie możemy dać komuś najpiękniejszy prezent – uwagę, pomoc, życie. Nie zapominajmy o tym" – podkreśliła szefowa MRiPS.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ mir/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
16.5°C
wschód słońca: 04:29
zachód słońca: 21:16
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2024-06-14 18:00
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-14 18:30
miejsce
Luboński Ośrodek Sportu i...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-14 21:00
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-14 22:00
miejsce
Silent na Wolności, Poznań, plac...
wstęp biletowany