reklama
kategoria: Społeczne
23 luty 2024

Miasto zachęca do udziału w spotkaniu o zdrowiu psychicznym młodych

zdjęcie: Miasto zachęca do udziału w spotkaniu o zdrowiu psychicznym młodych / pixabay/2274669
W przypadający w piątek Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją poznański samorząd przypomniał adresy miejsc, w których zainteresowani mogą poprosić o wsparcie. Zaprosił też do udziału w konferencji poświęconej zdrowiu psychicznemu młodzieży.
REKLAMA

Wychodząc naprzeciw potrzebom związanym ze zdrowiem psychicznym poznańskich uczniów, współpracę ze szkołami w mieście nawiązuje Poznański Ośrodek Specjalistycznych Usług Medycznych; specjaliści POSUM organizują w szkołach spotkania na temat zdrowia psychicznego.

"Od kilku lat z niepokojem zauważamy stały wzrost problemów z obszaru zdrowia psychicznego wśród młodego pokolenia, co staje się wyzwaniem dla naszej społeczności. Dzieci i młodzież borykają się z samotnością, poczuciem niezrozumienia i braku wsparcia, nadmiernym stresem i presją społeczną oraz nadmiernym korzystaniem z mediów społecznościowych, przy często bardzo niskim poziomie odporności psychicznej" – powiedział w piątek wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski.

Poznański Ośrodek Specjalistycznych Usług Medycznych POSUM poinformował w piątek, że nawiązuje współpracę ze szkołami podstawowymi oraz ponadpodstawowymi i organizuje w nich prelekcje dla uczniów i rodziców na temat zdrowia psychicznego.

Dyrektor POSUM Konrad Zaradny poinformował w piątek, że - w ramach współpracy z poznańskimi szkołami - ośrodek przekazuje także darmowe wizyty do gabinetu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Młodzi ludzie będą mogli tam znaleźć pomoc. Obecnie poradnia dla dzieci i młodzieży w POSUM działa na zasadach komercyjnych.

Miasto zaprosiło zainteresowanych na spotkanie "Nastolatek na drodze do dorosłości - jak wspierać zdrowie psychiczne młodzieży?". Wydarzenie odbędzie się 20 marca w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Właśnie rozpoczęły się zapisy na udział w spotkaniu, konferencja będzie też transmitowana w sieci.

Poznański samorząd podkreślił w piątek, że dobrostan psychiczny mieszkańców to jeden z głównych priorytetów miasta w obszarze ochrony i promocji zdrowia. Magistrat każdego roku ogłasza konkursy i nabory ofert - mogą się do nich zgłaszać organizacje pozarządowe, których działania wspierają zdrowie psychiczne.

W 2024 r. szczególną pomocą objęto dzieci, młodzież oraz seniorów.

"Dzięki współpracy z licznymi stowarzyszeniami i fundacjami w Poznaniu realizowane są projekty, których głównym celem jest wspieranie młodych ludzi, którzy doświadczają kryzysów psychicznych, mają trudności w funkcjonowaniu w grupie rówieśników lub doświadczają trudności rodzinnych. To także działania, które mają pomóc im w codziennym życiu oraz zwiększyć wiedzę rodziców i opiekunów na temat zdrowia psychicznego najmłodszych. Część projektów skupia się też na zapobieganiu kryzysom psychicznym u dzieci i młodzieży poprzez pomoc rodzicom i opiekunom" – podało miasto.

W Poznaniu działa Środowiskowe centrum poprawy zdrowia psychicznego osób starszych - miejsce wsparcia dla dorosłych, w szczególności tych powyżej 60. roku życia oraz ich opiekunów, doświadczających kryzysu psychicznego, w tym zaburzeń poznawczych i otępienia, zagrożonych samotnością i wykluczeniem. Prowadzone są tam grupy wsparcia, interaktywne warsztaty i zajęcia praktyczne.

Miasto przypomniało także, że miejscem, które oferuje szerokie i kompleksowe wsparcie dla wszystkich osób potrzebujących pomocy, jest miejski Punkt Interwencji Kryzysowej przy ul. Pamiątkowej 28. Pracują w nim specjaliści - psychologowie i prawnicy.

Mogą tam zgłaszać się nie tylko poznaniacy, którzy właśnie przechodzą kryzys - ale również ci, którzy chcą go uniknąć.

Pomoc jest bezpłatna, finansowana z budżetu Miasta Poznania. Można tam zgłosić się osobiście, przez całą dobę (ul. Pamiątkowa 28), ale można również zadzwonić (509 111 508) lub napisać mail (pik@m.poznan.pl).

Miejskie Centrum Interwencji Kryzysowej w Poznaniu prowadzi również dwa telefony zaufania. To Pomarańczowa Linia oraz Niebieska Linia. Pomarańczowa Linia działa pod numerem tel. 61 843 01 01, codziennie w godz. 8:00 -18:00. To pomoc przede wszystkim dla osób uzależnionych oraz dla ich rodzin.

Niebieska Linia działa pod numerem tel. 61 814 17 17, od poniedziałku do soboty w godz. 12:00 - 19:00. Znajdą tu pomoc osoby, które doświadczają przemocy psychicznej, fizycznej czy ekonomicznej, a także wszyscy, którzy są świadkami przemocy. (PAP)

Autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ mir/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
26.8°C
wschód słońca: 04:33
zachód słońca: 21:19
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2025-07-03 19:00
miejsce
Klub 2Progi, Poznań, Al....
wstęp biletowany
kiedy
2025-07-03 20:00
miejsce
The Dubliner Irish Pub, Poznań,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-07-04 17:00
miejsce
Teatr Wielki, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-07-04 20:00
miejsce
Scena Food Fyrtel, Poznań, ul....
wstęp biletowany