9 maj 2022

Minister rodziny przekazała trzem szpitalom 11 mln zł wsparcia

fot. PAP
11 mln zł wsparcia otrzymały w poniedziałek szpitale z Kępna, Ostrowa Wlkp. i Jarocina w ramach funduszu przeciwdziałania Covid–19. Promesy wręczyli minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg oraz wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.
REKLAMA

Szpital w Kępnie otrzymał 5,5 mln zł z przeznaczeniem na rozbudowę oddziału leczniczo-rehabilitacyjnego w Grębaninie. Na ten cel powiat kępiński otrzymał już w 2020 r. dofinansowanie w wysokości 7 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Zabytkowy obiekt zostanie wyremontowany, powstaną sale fizykoterapii, masażu, kinezyterapii, 2 i 3 osobowe pokoje z łazienkami łącznie dla 48 pacjentów, izolatka, a także nowe pomieszczenia socjalne i techniczne dla 38 osób z personelu. Łączny koszt inwestycji oszacowano na 20 mln zł.

Ordynator oddziału lek. Leszek Żebrowski nie ukrywał wzruszenia, powiedział, że 40 lat czekał na inwestycję.

„Tworząc oddział w Grębaninie nie wyobrażałem sobie, że doczekam się, że w końcu jakaś koparka tu przyjedzie. Niechęć dawnych władz powiatowych spowodowała, że zakazano nam remontować ten szpital” - powiedział. Tymczasem – jak dodał Żebrowski – oddział cieszy się ogromną popularnością wśród pacjentów z całej Polski. "Kolejka chętnych do szpitala sięga roku" - poinformował. W oddziale leczeni są pacjenci po urazach i zabiegach operacyjnych, ze schorzeniami neurologicznymi i reumatoidalnymi, z zespołem bólowym, na tle schorzeń zwyrodnieniowych stawów i kręgosłupa, po implantach endoprotez oraz z innymi schorzeniami układu narządu ruchu.

Minister Marlen Maląg powiedziała, że „marzenia się spełniają, dlatego, że wyznaczone są dalekosiężne cele, aby Polska rozwijała się równomiernie, abyśmy wszyscy troszczyli się o to, żeby rozwijały się mniejsze miejscowości, nie tylko duże miasta, jak to było do 2015 r. Rząd premiera Mateusza Morawieckiego kładzie nacisk na zrównoważony i dynamiczny rozwój całej Polski” – oświadczyła.

Kolejną rządową dotację tym razem w wysokości 4,6 mln zł otrzymał szpital ostrowski. Środki trafią na rozbudowę oddziału izolacyjnego, który dysponuje obecnie 26 łóżkami, posiada pełen węzeł sanitarny, śluzy bezpieczeństwa, izolatki i został wyposażony w nowoczesny sprzęt.

Dyrektor szpitala Dariusz Bierła wyjaśnił, że dzięki wsparciu powstanie kolejnych 12 łóżek oraz nowy ciąg komunikacyjny, który pozwoli na odseparowanie pacjentów na oddziale izolacyjnym od ruchu chorych na pozostałych szpitalnych oddziałach. Spotkanie było też okazją dla minister Maląg do podziękowania kierownictwu za to, że szpital otworzył rynek pracy na uchodźców i zatrudnił 14 Ukraińców.

Natomiast szpital w Jarocinie otrzymał wsparcie w wysokości 1 mln zł na zakup sprzętu – dwóch aparatów USG z przeznaczenie na oddział dziecięcy i ginekologiczny oraz aparat do resuscytacji noworodków.(PAP)

Autorka: Ewa Bąkowska

bak/ mhr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
30.4°C
wschód słońca: 04:33
zachód słońca: 21:18
Koronawirus
wielkopolskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2022-07-01 18:00
miejsce
Namiot cyrkowy, Mosina, ul. Kościelna
wstęp biletowany
kiedy
2022-07-09 19:00
miejsce
Sala Ziemi Poznań Congress Center,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-07-13 19:00
miejsce
BaRock Club, Poznań, ul. Wielka 9
wstęp biletowany
kiedy
2022-07-13 20:00
miejsce
Scena Pod Minogą, Poznań,...
wstęp biletowany