kategoria: Społeczne
6 grudzień 2023

Widzimy zdecydowany wzrost infekcji COVID-19, mamy 3414 przypadków

zdjęcie: Widzimy zdecydowany wzrost infekcji COVID-19, mamy 3414 przypadków / fot. PAP
fot. PAP
Widzimy zdecydowany wzrost infekcji COVID-19. Dzisiejsze dane to 3414 nowych przypadków - powiedział w środę w Radia Plus wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że we wtorek zmarło 10 osób z COVID-19, z czego 7 osób bez chorób współistniejących.
REKLAMA

Kraska dodał, że obecnie najwięcej zachorowań jest w województwach wschodnich: podlaskim, lubelskim oraz warmińsko-mazurskim.

Wiceminister przypomniał, że okres jesienno-zimowy zawsze sprzyja infekcjom układu oddechowego. "W tej chwili widzimy zdecydowany wzrost infekcji COVID-19. Dzisiejsze dane - to jest 3414 nowych przypadków" - powiedział. Dodał, że nie są to zapewne wszyscy chorzy na COVID i że w rzeczywistości jest tych osób zdecydowanie więcej.

"Ta nowa mutacja, która w tej chwili dominuje, już nie ma takich dramatycznych objawów jak to było w poprzednich" - zaznaczył. Dodał, że w tej chwili objawami są najczęściej ból gardła oraz gorączka.

"Wczoraj zmarło 10 osób, z tego 7 osób, które nie miały schorzeń współistniejących" - powiedział Kraska.

Zaznaczył, że od środy ministerstwo zdrowia wprowadziło możliwość zaszczepienia się szczepionką skierowaną na występującą obecnie odmianę koronawirusa. Podkreślił, że jest to szczepionka dostępna oraz bezpłatna.

"Zamówiliśmy na początek 210 tys. i kolejne 200 tys. przyjedzie w następnym tygodniu" - powiedział. "Czekamy jaka będzie odpowiedź naszego społeczeństwa na to, żeby się tą szczepionką zaszczepić" - dodał. Zaznaczył, ze jest to szczepionka inna od tych, których używaliśmy poprzednio. "To jest szczepionka białkowa, czyli nie jest tą nowoczesną szczepionką w tym sensie, ze nie jest to szczepionka mRNA, czy wektorowa". Zaznaczył, że skuteczność tej szczepionki jest taka sama, a jej cykl produkcyjny jest trochę dłuższy. Wspomniał, że ta szczepionka jest oparta na technologii znanej ze szczepionki na grypę czy WZW.

Wspomniał, że jest pewna grupa osób, która nie chciała w ogóle się szczepić nowymi szczepionkami. "Myślę, że te osoby, które się nie szczepiły - szczególnie mówimy o tych grupach ryzyka (...) - powinny tę szczepionkę przyjąć" - mówił. Przypomniał, że w okresie świątecznym będziemy się przemieszczać, spotykać z rodzinami, kontaktów z innymi będzie zdecydowanie więcej. "Grupy ryzyka powinny skorzystać z tej możliwości zaszczepienia się" - podkreślił.

Dodał, że obecnie najwięcej zachorowań jest w województwach wschodnich: podlaskim, lubelskim oraz warmińsko-mazurskim.

Szczepionkę Nuvaxovid (firmy Novavax) można przyjąć w ramach podstawowego szczepienia albo jako dawkę przypominającą. Osoby, które jeszcze nie szczepiły się przeciw COVID-19 powinny przyjąć 2 dawki szczepionki w odstępie 3 tygodni.

Ministerstwo Zdrowia zaleca przyjęcie szczepionki Nuvaxovid jako kolejnej dawki przypominającej osobom z tzw. grup ryzyka: w wieku powyżej 60 lat, w wieku powyżej 12 lat z niedoborami odporności lub chorobami współistniejącymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, pracownikom ochrony zdrowia, którzy mają bezpośredni kontakt z pacjentem lub materiałem zakaźnym.

Na szczepienie można zapisać za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta, w placówce POZ lub w aptece (wykaz dostępny na: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/.), przez e-Rejestrację na stronie pacjent.gov.pl oraz przez infolinię 989 (w godz. 7:00 – 20:00).(PAP)

Autorka: Iga Leszczyńska

iga/ itm/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
16.5°C
wschód słońca: 04:29
zachód słońca: 21:16
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2024-06-14 18:00
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-14 18:30
miejsce
Luboński Ośrodek Sportu i...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-14 21:00
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-14 22:00
miejsce
Silent na Wolności, Poznań, plac...
wstęp biletowany