kategoria: Świat
6 grudzień 2023

Śledczy z Archiwum X odnaleźli zabójcę w USA; po 23 latach od zbrodni stanie przed sądem

zdjęcie: Śledczy z Archiwum X odnaleźli zabójcę w USA; po 23 latach od zbrodni stanie przed sądem / pixabay/932352
Małopolskie Archiwum X skierowało akt oskarżenia przeciwko Krzysztofowi L. o zabójstwo sprzed 23 lat. Śledczy odnaleźli go w Stanach Zjednoczonych. Jako nastolatek brutalnie zamordował kuzynkę, a następnie, by ukryć ślady, podpalił dom - podał dział prasowy Prokuratury Krajowej.
REKLAMA

Dział do spraw Niewykrytych Zabójstw – tzw. Archiwum X został utworzony w 2018 roku w Małopolskim Wydziale Zamiejscowym Departamencie do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie.

Prokurator tego wydziału skierował obecnie do sądu w Białymstoku akt oskarżenia przeciwko Krzysztofowi L. zarzucając mu dokonanie zabójstwa, do którego doszło w 2000 r. Po trzyletniej procedurze został on w tym roku sprowadzony w ramach ekstradycji z USA do Polski.

Oskarżonemu zarzucono dokonanie zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem oraz użyciem przemocy wobec ofiary. Ponieważ w czasie popełnienia morderstwa Krzysztof L. był nieletni, grozi mu 25 lat pozbawienia wolności.

Do morderstwa doszło 16 lipca 2000 roku w Surażu (woj. podlaskie). Wówczas 15-letni Krzysztof L. zabił ze szczególnym okrucieństwem kuzynkę - stryjenkę Barbarę L.

Prokuratorzy z Archiwum X ustalili, że sprawca był bardzo brutalny. Bił kobietę po twarzy, głowie, szyi i ramionach. Dusił rękami, przyciskał kolanem klatkę piersiową do podłogi. Udusił ofiarę, a chcąc zatrzeć ślady, podpalił dom, w którym doszło do zabójstwa.

Początkowo postępowanie zostało umorzone z uwagi na niewykrycie sprawcy, jednak prokuratorzy z małopolskiego Archiwum X wrócili do sprawy w 2019 roku i już w kolejnym roku zgromadzili materiał dowodowy, który dał podstawy do wydania postanowienia o przedstawieniu Krzysztofowi L. zarzutu zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem, dokonanego 16 lipca 2000 roku w domu rodzinnym w Surażu.

"Na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec podejrzanego Krzysztofa L. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 30 dni od dnia zatrzymania. W sprawie został skierowany wniosek do Stanów Zjednoczonych Ameryki o tymczasowe aresztowanie i ekstradycję podejrzanego z USA do Polski. Władze USA przystąpiły do realizacji wniosku zatrzymując Krzysztofa L. już 8 grudnia 2020 roku i do 2023 roku trwała procedura ekstradycyjna przed sądem w USA" - wyjaśniła Prokuratura Krajowa. W czerwcu Krzysztof L. został sprowadzony do Polski.

"Postępowania przygotowawcze z kategorii spraw Archiwum X są specyficzne pod każdym względem: przedmiotu postępowania, dowodów, osób prowadzących postępowanie przygotowawcze i biegłych. Wymagają dużego nakładu pracy i czasu, oraz nieszablonowego podejścia. Dotyczą zbrodni zabójstwa – najcięższej zbrodni skierowanej przeciwko człowiekowi" - przekazała PK.

Dodała, że prokuratura konsekwentnie dąży do zapewnienia społeczeństwa o skuteczności prawa i organów ścigania, a w szczególności, że kara za popełnione czyny będzie wymierzona. "Dla ofiar i ich rodzin działania podejmowane w ramach spraw z kategorii Archiwum X to jedyna szansa na zadośćuczynienie i prokuratura robi wszystko, by sprawcy okrutnych zbrodni odpowiedzieli za nie przed sądem, nawet jeśli od zdarzenia upłynęło, jak w przypadku Krzysztof L., nawet kilkadziesiąt lat" - podała prokuratura Krajowa.(PAP)

autorka: Marta Stańczyk

mas/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
16.4°C
wschód słońca: 04:28
zachód słońca: 21:21
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2024-06-24 19:00
miejsce
Scena na piętrze, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-25 19:00
miejsce
Estrada Poznańska, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-26 19:00
miejsce
Klub Miasto, Poznań, ul. Szewska 20
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-28 11:00
miejsce
Wielkopolskie Centrum Wspierania...
wstęp biletowany