kategoria: Technologie
24 listopad 2023

Jak dostaniemy jakikolwiek link w smsie, to najlepiej go nie klikać tylko wysłać pod bezpłatny numer 8080

zdjęcie: Jak dostaniemy jakikolwiek link w smsie, to najlepiej go nie klikać tylko wysłać pod bezpłatny numer 8080 / pixabay/791365
Przede wszystkim jeśli dostaniemy jakikolwiek link w smsie, to najlepiej go nie klikać. A w momencie, w którym wychwycimy, że ktoś próbuje nas oszukać, wtedy powinniśmy skorzystać z nowego narzędzia, które uruchomiliśmy- bezpłatny numer 8080 - powiedział w piątek na antenie Jedynki minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.
REKLAMA

Minister pytany był o to, jak zachować się w czasie wyprzedaży by być bezpiecznym. "Przede wszystkim powinniśmy zachować czujność. A w momencie, w którym wychwycimy, że ktoś próbuje nas oszukać, wtedy powinniśmy skorzystać z narzędzi, które uruchomił zespół CERT Polska (zespół ekspertów od spraw cyberbezpieczeństwa w NASK). W tym tygodniu uruchomiliśmy nowe narzędzie - bezpłatny numer 8080" - odpowiedział minister.

Wyjaśnił, że wystarczy fałszywego smsa wysłać pod ten numer. "Dzięki temu zespół CERT Polska będzie mógł sprawdzić czy rzeczywiście link jest złośliwy, a jeżeli jest, to zablokować dostęp do tej strony nie tylko dla nas ale dla wszystkich, którzy są chronieni w ramach porozumienia pomiędzy NASK a wszystkimi polskimi operatorami telekomunikacyjnymi. Taka lista fałszywych domen funkcjonuje od 2020 roku i jest to element szerszej akcji, którą podjęliśmy w ramach walki z wyłudzeniami w internecie" - zaznaczył. "W naszym podejściu wychodzimy poza stricte techniczny poziom dla ekspertów i skupiamy się też na rozwiązaniach, które są dla zwykłego człowieka, takich jak numer 8080 czy niedawno uruchomiona pierwsza faza systemu zastrzegania numeru PESEL" - dodał.

Przypomniał, że podejrzane maile należy wysyłać na adres CERT Polska - cert@cert.pl

Podkreślił, że jeśli dostaniemy jakikolwiek link w smsie, to najlepiej go nie klikać. "Największe firmy, które biorą pod uwagę bezpieczeństwo klientów od tego systematycznie odchodzą. Jeżeli coś wydaje się nam okazją zbyt dobrą, żeby to było prawdziwe, to nawet w Black Friday, zachowajmy czujność, bo teraz jest okres żniw dla cyberprzestępców i musimy się przed tym chronić" - wyjaśnił. Zaznaczył, że jeśli mamy pod opieką osoby starsze, warto im o tym przypomnieć, bo seniorzy bardzo często padają ofiarą wyłudzeń. "Ta metoda wyłudzeń na wnuczka przeniosła się do cyberprzestrzeni" - dodał.

"Cyberprzestępcy dostosowują się do aktualnej sytuacji. Przykładowo, kiedy były zwroty podatków, mówili, ze tu jest mail, kliknij a otrzymasz zwrot podatku. Teraz gdy jest Black Friday, kiedy idą święta, z pewnością czeka nas zalew informacji o np. promocji lub paczce, którą mamy do odebrania" - przekazał.

Zespół CERT Polska ogłosił uruchomienie nowego, łatwego do zapamiętania numeru, na który można zgłaszać podejrzane wiadomości SMS. Przesłanie podejrzanego SMS-a na numer 8080 jest całkowicie bezpłatne (poza granicami Polski koszt jest zgodny z taryfą operatora). Najlepiej posłużyć się poleceniem +Przekaż+, również w innych wariantach słownych, np. +Prześlij dalej+. Jeśli nie ma takiej możliwości, wystarczy skopiować treść wiadomości, a następnie przesłać ją do CERT Polska.

Na numer 8080 można przesyłać w ten sposób zarówno wiadomości SMS, które zawierają link do potencjalnie niebezpiecznej strony internetowej, jak i wiadomości SMS bez linku. Dotychczasowy numer 799 448 084 będzie równocześnie działał przez dłuższy czas.(PAP)

autorka: Marta Stańczyk

mas/ maak/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
14.5°C
wschód słońca: 04:29
zachód słońca: 21:16
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2024-06-14 18:00
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-14 18:30
miejsce
Luboński Ośrodek Sportu i...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-14 21:00
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-14 22:00
miejsce
Silent na Wolności, Poznań, plac...
wstęp biletowany