reklama
kategoria: Turystyka
16 luty 2025

Palmiarnia Poznańska ma zostać przebudowana

zdjęcie: Palmiarnia Poznańska ma zostać przebudowana / v37010768
v37010768
Unikatowy w skali kraju i Europy zbiór roślin w Palmiarni Poznańskiej od lat przyciąga wielu zwiedzających, ale obiekt wymaga przebudowy ze względu na zły stan techniczny. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiła przetarg na inżyniera kontraktu dla tego zadania.
REKLAMA

Obecnie trwają prace nad dokumentacją projektową wraz z uzyskaniem niezbędnych decyzji, w tym pozwolenia na budowę. Jak podkreśliła prezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie Justyna Litka, celem inwestycji jest zachowanie wyjątkowej kolekcji roślin i poprawa komfortu zwiedzania Palmiarni Poznańskiej.

„Projekt zakłada m.in. wymianę oszklenia fasad i poszycia dachów pawilonów w nowoczesnej technologii, a także przebudowę akwarium, kawiarni, budynku administracyjnego i zaplecza. Prace zostaną podzielone na etapy” – zapowiedziała.

Spółka poinformowała, że Miasto Poznań stara się obecnie o pożyczkę na inwestycję w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Gdy środki zostaną zabezpieczone, ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie prac budowlanych.

Palmiarnia Poznańska to zabytek istniejący od 1911 roku. Po wojennych zniszczeniach udało się podtrzymać kolekcję dzięki ofiarności prywatnych właścicieli. Obecnie liczy 1100 gatunków roślin egzotycznych zebranych w 10 pawilonach odpowiadającym różnym strefom klimatycznym świata.

„Wśród roślin są okazy, które w naturalnych siedliskach są narażone na wyginięcie. Najdłużej rosnąca roślina w Palmiarni, posadzona w latach międzywojennych oliwka europejska, przetrwała II wojnę światową. Najstarszą w kolekcji, liczącą ok. 400 lat rośliną, jest sagowiec australijski. Bardzo cenna jest też wiktoria królewska – największa w Polsce pływająca roślina z liśćmi o średnicy 2 m, mogącymi unieść nawet kilkadziesiąt kilogramów” – przypomniała spółka.

Od 15 lat Palmiarnia ma status Ogrodu Botanicznego, co pozwala na wykorzystywanie kolekcji nie tylko do celów wystawienniczych, ale także naukowych i dydaktycznych. Powierzchnia obiektu to blisko 5,5 tys. m kw. Palmiarnia stanowi także dziedzictwo kulturowe, wpisane w zabytkowy układ urbanistyczny Łazarza - wraz z parkiem Wilsona została wpisana do rejestru zabytków. Z tego względu rozwiązania w zakresie obszaru zabudowy, konstrukcji i elewacji, a także zagospodarowania terenu, konsultowane są z biurem Miejskiego Konserwatora Zabytów.

Spółka przypomniała, że na przestrzeni lat Palmiarnia była rozbudowywana i modernizowana, ale ostatni gruntowny remont zrealizowano w latach 1982-1992. „Po ponad trzydziestu latach przebudowa jest już konieczna, stan techniczny obiektów uległ ponownej degradacji. Przebudowa pozwoli zachować istniejące, unikatowe i trudno odnawialne ekosystemy roślinne” – wskazano.

Przewidziane jest dostosowanie Palmiarni do obecnie funkcjonujących przepisów oraz technologii i standardów stosowanych w podobnych tego typu kompleksach w Polsce i Europie, co poprawi atrakcyjność całego obiektu dla mieszkańców i turystów. Uwzględnione zostaną także standardy dostępności dla osób z niepełnosprawnościami.

„Wymiana oszklenia pawilonów wystawienniczych wpłynie na wzrost dostępu światła naturalnego, przy jednoczesnym zmniejszeniu energochłonności budynku, co z kolei przełoży się na oszczędności w kosztach utrzymania. Ponadto plan zmian obejmuje przebudowę wejścia głównego, a także rozbiórkę i budowę na nowo kawiarni oraz budynku akwarium z wielkokubaturowymi zbiornikami, w których możliwe będzie eksponowanie m.in. dużych ryb rzecznych z Ameryki Południowej. Przewiduje się również rewitalizację zieleni wokół Palmiarni. Istotne będą rozwiązania z zakresu tzw. błękitno-zielonej infrastruktury, czyli sprzyjające retencji poprzez odpowiedni dobór roślin i posadzenie ich w gruncie o zwiększonej przepuszczalności” – poinformowała spółka.

Planowane prace dotyczyć mają też sieci infrastruktury; przebudowę uzbrojenia terenu, modernizację instalacji centralnego ogrzewania, wprowadzenie automatycznych systemów sterujących dotyczących wietrzenia, cieniowania, czy oświetlenia. (PAP)

ajw/ agz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
1.8°C
wschód słońca: 06:53
zachód słońca: 17:18
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2025-02-21 17:30
miejsce
Kino Teatr Apollo, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-21 18:00
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-21 19:00
miejsce
Teatr asz.teatr, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-21 19:00
miejsce
TROPS Akademickie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany