kategoria: Turystyka
22 maj 2024

Poważna awaria koziołków na ratuszowej wieży; naprawa potrwa ok. tygodnia

zdjęcie: Poważna awaria koziołków na ratuszowej wieży; naprawa potrwa ok. tygodnia / pixabay/1913975
Największego symbolu Poznania – koziołków na ratuszowej wieży – przez co najmniej kilka dni nie zobaczą turyści ani mieszkańcy miasta. Doszło do poważnej awarii mechanizmu, który wyprowadza koziołki z wieży; naprawa ma potrwać ok. tygodnia.
REKLAMA

Poznańskie koziołki to największy symbol miasta. Codziennie przed godz. 12 na Starym Rynku przed ratuszem gromadzą się tłumy turystów i mieszkańców, by w samo południe na ratuszowej wieży zobaczyć trykające się koziołki. Od około dwóch lat - m.in. ze względu na prowadzony wcześniej remont Starego Rynku – koziołki na wieży można zobaczyć dwukrotnie, także o godzinie 15. W środę koziołki nie ukazały się jednak na wieży.

Jak tłumaczyła PAP w środę rzeczniczka prasowa Muzeum Narodowego w Poznaniu Aleksandra Sobocińska, „wczoraj o godz. 15 koziołki ukazały się turystom i niestety mechanizm zamarł”. Dodała, że „koziołki przetrwały noc na zewnątrz. Na szczęście noc była pogodna i ciepła, więc nie ucierpiały”.

„Dzisiaj rano konserwator już od godz. 7 próbował ten mechanizm uruchomić ponownie, ale niestety jest to dość poważna awaria. Pękła jedna prowadnica, druga jest tak wyeksploatowana, że konieczne jest naprawienie obu” – mówiła.

„Dziś rano trzeba było fragmentarycznie koziołki zdemontować, żeby rozmontować konstrukcję i żeby je wciągnąć do środka. Koziołki zostały ręcznie wprowadzone do środka; są na terenie ratusza” – dodała.

Sobocińska podkreśliła, że naprawa potrwa około tygodnia. „Trudno powiedzieć, czy uda się to zrobić trochę wcześniej, czy trochę później. Drżymy też o to, jak długo po naprawie koziołki będą mogły znowu bezkolizyjnie ukazywać się na wieży” – powiedziała.

Dodała, że mechanizm, który napędza koziołki, jest z 1993 roku. Sobocińska zaznaczyła, że od tego czasu „zdarzały się awarie, ale były one niewielkie”.

Rzeczniczka zaznaczyła, że konserwator, który koziołki naprawia i dba o nie, już wcześniej zwracał uwagę, że mechanizm jest dość mocno wypracowany; stąd – jak wskazała – muzeum sceptycznie podchodziło do pomysłu, by koziołki ukazywały się na wieży dwa razy dziennie. „Mieliśmy obietnice z urzędu miasta, że miasto przeprowadzi generalny remont. Jeszcze niestety to się nie wydarzyło, awaria zdarzyła się przed tym remontem” - wskazała.

Sobocińska pytana przez PAP o alternatywę dla zawiedzionych i rozczarowanych turystów przypomniała, że w ratuszowym muzeum można zobaczyć, dotknąć i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie ze stuletnimi koziołkami – są to starsi „bracia” tych koziołków, które znajdują się na ratuszowej wieży.

Pomnik poznańskich koziołków jest także na pobliskim placu Kolegiackim. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ miś/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
16.4°C
wschód słońca: 04:28
zachód słońca: 21:21
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2024-06-24 19:00
miejsce
Scena na piętrze, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-25 19:00
miejsce
Estrada Poznańska, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-26 19:00
miejsce
Klub Miasto, Poznań, ul. Szewska 20
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-28 11:00
miejsce
Wielkopolskie Centrum Wspierania...
wstęp biletowany